Güncel

“Roboski Katliamı’nda tek bir kişi bile yargılanmadı!”

İHD İstanbul Şubesi, Roboskî Katliamı'nı 9. yılında lanetledi

Roboskî Katliamı’nın 9. yılında İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan açıklamada, katliamın faillerinin ve emri verenlerin ortaya çıkarılmadığına dikkat çekildi.

İHD İstanbul Şubesi önünde gerçekleştirilen açıklamaya HDP milletvekili Züleyha Gülüm, HDP İstanbul Eşbaşkanı Elif Bulut ve aralarında Partizan okurlarının da olduğu çok sayıda kişi katıldı. Açıklamaya katılanlar ellerinde katliamda katledilen 34 kişinin fotoğraflarını taşırken, açıklama sırasında İHD İstanbul Şubesi’nin bulunduğu Çukurluçeşme Sokak yoğun polis ablukası altına alındı.

“Mücadele yürütenler bunların hesabını soracaktır”

Yapılan açıklamada konuşan Züleyha Gülüm, katliamın üzerinden geçen 9 yıla rağmen ‘gelmeyen’ adalete vurgu yaparak şunları söyledi:

“Bütün bu suçlar bu ülkede maalesef cezasızlıkla ödüllendiriliyor. Tek bir kişi bile yargılanmadı Roboskî Katliamı’nda, sorumluları açığa çıkarılmadı, failler bir gün bile yargı yüzü görmedi. Tek bir sorumlunun olmaması yargının da ne durumda olduğunu gösteriyor. Ki ortaya konan raporlar bu katliamın göre göre, bile bile yapıldığını ortaya koyuyor. Ama işte bu ülkede yine Kürt düşmanı siyaset içeride, dışarıda alabildiğine bütün hızıyla devam ediyor. Ama buna karşı da Kürt halkının, direnenlerin mücadelesi her yerde devam ediyor.”

Son olarak Roboskî Katliamı’nın failleri yargılanana kadar mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen Gülüm, “Bugün o koltuklarında rahat oturuyor olabilirler ama yarın mutlaka bu halk, mücadele yürütenler bunların hesabını soracaktır” dedi.

“Hakikatleri açıklayın ve gerçeklerle yüzleşin”

Açıklamada basın metnini ise İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri okudu. Roboskî Katliamı’nda faillerin yargılanmadığına dikkat çeken Yoleri de şunları ifade etti:

“Adalet; faillerin ve sorumluların, devletin hangi makamında bürokrasinin neresinde olurlarsa olsunlar cezasızlık zırhı ile korunup kollanmadan yargılanması ve cezalandırılmasını gerektirir. Ve adalet ancak hakikatin üzerine inşa edilebilir. Faillerin ve sorumluların yargılanmadığı, hakikatlerin gizlendiği, karanlıkta kaldığı bir yerde adaletten söz edilemez.

Hakikat ve Adalet; Roboski ve tüm katliamlar, tüm insanlığa karşı suçlar için ortak talebimizdir.

Bu nedenle; tüm katliamların failleri ve sorumluları yargılanıncaya, adalet sağlanıncaya kadar, insan hakları savunucuları olarak hakikat ve adalet mücadelemiz devam edecek.

Bu gün 28 Aralık 2020.  Roboski katliamının üzerinden tam 9 yıl geçti.

İnsan hakları savunucuları olarak  devlet yetkililerine sesleniyoruz;

Yaşanan katliamlara yenilerinin eklenmemesi için, Roboskinin ve tüm katliamların sorumlularını yargılayın, hakikatleri açıklayın ve gerçeklerle yüzleşin.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu