Güncel

Roboskî katliamının 111. ayında adalet arayışı sürüyor

Roboskî katliamının 111. ayı dolayısıyla Roboskî İçin Adalet Girişimi bir açıklama yaparak, "Roboskî, devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda 'barış ve adalet'in yolu, mutlaka ve önce Roboskî'den geçecektir" diye kaydedildi" dedi.

Roboskî İçin Adalet Girişimi, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboskî Köyü’nde 28 Aralık 2011 yılında TSK savaş uçaklarının bombardımanı sonucunda 19’u çocuk 34 insanın yaşamını yitirdiği katliamın 111. ayında açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Cezasızlık politikası ile Roboskî davasının Ankara’nın karanlık koridorlarında kaybolmasına izin vermeyeceğiz. Roboskî ve tüm katliamlar için mücadelemiz devam edecek. İnsanların kaçırılmadığı, kaybedilmediği, katledilmediği, işkence görmediği, haklarının ve özgürlüklerinin elinden alınmadığı günler için de adalet talep etmeye devam edeceğiz. Roboskîli ailelerin vermiş oldukları mücadele hâlâ geçerlidir, hâlâ devam etmektedir. Her türlü zorluğa karşın yanlarında olma pratiğimiz, barışçıl ısrarımız sürecektir” denildi.

Roboskî’nin üstü örtülerek, Roboskî’de yaşananların unutturulmak istendiği vurgulanan açıklamada,

“Roboskî’ye adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmeyecektir. Başta Roboskî olmak üzere tüm insan yaşamını ve özgürlüklerini ortadan kaldıran savaşa ve şiddete karşı, hepimiz itiraz hakkımızı kesintisizce kullanacağız. Yaşadıklarımızın aslı; devlet, cezasızlık, savaş ve adaletin olmayışıdır.

Biz, adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafıyız. Devlet ve iktidar şiddetine karşı, Roboskî ve tüm katliamlar için adaleti talep etmek adına bir araya geleceğimiz ve adaleti sağlayacağımız güne kadar yataklarımızda rahat uyumayacağız, uyutmayacağız da.

‘İnsan olarak ne yapabilirim?’ sorusunu soran herkese her ayın 28. günü sesleneceğiz, hatırlatacağız ‘gelin sesimizi birlikte yükseltelim’ diyeceğiz. Roboskî, devletin ve iktidarın sınavıdır. Bu topraklarda ‘barış ve adalet’in yolu, mutlaka ve önce Roboskî’den geçecektir” diye kaydedildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu