Manşet

Roboski İkitelli’de lanetlendi

28 Aralık Cuma akşamı Partizan’ın da bileşeni olduğu HDK Küçükçekmece Meclisi, geçtiğimiz yıl Roboski’de katledilen 34 köylünün hesabını sormak için bir araya geldi.

İkitelli BDP binası önünde üzerine 34 mum ve karanfil konulan bir masa açıldı. “Roboski’nin hesabını soracağız. Unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankartın arkasına geçen kitle burada saygı duruşunda bulundu.

Ardından Kürt çocuklarının ve ailelerin ağıtlarının bulunduğu bir ses kaydı dinlenildi. Sık sık “Şehid namirin”, “Katil Erdoğan”, “Katil devlet hesap verecek”, “Kahrolsun faşizm” vb. sloganlar atıldı.

İlk olarak BDP adına Kürtçe bir konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada “devletin Kürtleri asimile etmek, birbirine düşman bir halk yaratmak istediği için gençleri katlettiği, Kürt halkına düşman olduğu” vurgulandı.

 

“Katliamcılara madalya veriliyor”

Son olarak da HDK Küçükçekmece Meclisi adına bir basın açıklaması okundu. Basın metninde “Başbakan Erdoğan hükümeti döneminde yapılan katliamları ve insanlık dışı uygulamaları yok saymak, unutturmak ya da üstünü kapatmak için elinden geleni yapıyor. Son 10 yılda yapılanları aktaran hükümet sözcüleri ve yandaşları, tabloyu toz pembe göstermeye çabalıyor. AKP Hükümeti, emrindeki TSK’nin 28 Aralık 2011 tarihinde, F-16 askeri uçaklarıyla sınır boyunda katlettiği 17’si çocuk 34 Kürt köylüsünün hesabını da unutturarak kapatmanın peşindedir. Emri verenin, savaş uçaklarını kullanan ve operasyona katılanların açığa çıkarılması beklenirken, katliamın sorumlularından sayılması gereken Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten’e başarı madalyası veriliyor.

“Roboski isminin anılmasını bile yasaklayan, kendi partisinden milletvekili ve parti yöneticilerinin hatırlatmasına bile tahammül göstermeyen Başbakan Erdoğan, tüm insanlık önünde, tarihe geçmiş olan bu katliamın üstünü örtme çabasını ısrarla sürdürüyor. 33 Kürt köylüsünün katledilmesinin sorumlusu olarak mahkum edilen General Mustafa Muğlalı’nın adını 2004’te Van Özalp’teki bir askeri kışlaya veren, tepkilerden 7 yıl sonra ise kaldıran AKP Hükümeti, askerin ve polisin işlediği suçları örtbas etmek için elinden geleni yapmaya devam ediyor” denildi.

İkitelli Partizan

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu