GüncelManşet

Roboski’de halk sınıra yürüyor

 

Federal Kürdistan bölgesi sınır hattındaki Beyaztepe’de ile Karaçalı bölgesi arasında gerginliğe neden olan “güvenlik yolu” nedeniyle bugün HPG’liler ve askerler arasında çatışma çıktı. Çatışma devam ederken, Roboski’liler, sınıra yürüyor.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyü ile Federal Kürdistan Bölgesi sınırında yapımı devam eden “güvenlik yolu”nun çalışmaları devam ediyor. En son 17 Şubat’ta yol çalışması sırasında iş makinesine “taciz ateşi” açıldığı iddiasıyla askerler sınır hattındaki Karaçalı bölgesini bombalamış ve sınır ticareti yapan köylülerin geçişleri sırasında kurulan pusu sonucu Nihat Encü, ayağına isabet eden mermi ile yaralanmıştı. 17 Şubat’tan bu yana TSK’ya bağlı güçlerin obüs, havan topu ve kobra tipi helikopterlerle bölgeye ateş etmesi dikkat çekmişti. Son iki gün içinde askerler tarafından Karaçali bölgesine obüs ve havan atışları yapılıyordu.


Roboski sınır hattındaki Beyaztepe (Koxespî) ile Şehit Kendal bölgesi arasında yapılan “güvenlik yolu” çalışmaları devam ederken, bölgeye askeri sevkiyatlar sürüyor. Bölgedeki yol gerginliği bugün yerini çatışmaya bıraktı. Bölgede HPG’liler ile askerler arasında çatışma yaşandığı belirtildi. Çatışma devam ederken, bu duruma tepki gösteren halk, sınıra doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Devam eden yürüyüşe Şırnak’ın BDP Uludere, Şenoba ilçe yöneticileri, Roboski’li aileler ile çok sayıda yurttaş katıldı. Bölgede hem çatışma hem de başlatılan yürüyüş devam ediyor.

Kaynak: Şırnak DİHA

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu