Güncel

“Roboski’de zihniyet değişmedi”

H. Merkezi: Roboski’de 34 Kürt gencinin İHA’larla bombalanarak katledilmesinin üzerinden tam 6 ay geçti. Ancak bu 6 ay içerisinde katledilenlerin “PKK sempatizanı” olduklarından “aralarında PKK’lılar vardı”ya kadar yapılan açıklamalarla katliam meşrulaştırılmaya çalışıldı.

Katliamın 6. ayında Taksim Meydanı’nda bir eylem düzenleyen HDK İstanbul Meclisi, “Katliamcı AKP hesap verecek. Roboski halkı yalnız değildir” dedi.

Roboski katliamının sorumlularını lanetliyoruz”, “Hata değil katliam”, “Roboski, Sivas katil devlet hesap verecek”, “Roboski’yi unutma, unutturma” dövizleri ve katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı eylemde, “Roboski’de katleden devlettir”, “Biji bratiya gelan”, “Şehit namirin”, Roboski halkı yalnız değildir”, “TMY çöpe, tutsaklara özgürlük” sloganları atıldı.

HDK adına açıklama yapan Erdal Demirhan, katliamın ardından başbakanın orduya teşekkür ettiğini hatırlatarak Meclis Araştırma Komisyonu’nun katliamın üzerine örtmeye çalıştığını belirtti.

Roboski olayının faşizmin bilinçaltını gösterdiğini kaydeden Demirhan, “Katliamın üzerinden 6 ay geçti, her geçen gün AKP Hükümetinin sorumluluğu artıyor. Bizler, Roboski katliamının da faili meçhuller arasına kaydedilmesine, üzerinin örtülmesine izin vermeyeceğiz. İsimlerini bilmesek de ‘vur’ emrini verenleri, bunu gerçekleştirenleri unutmayacağız ve her fırsatta lanetleyeceğiz ve bu kez peşinizi bırakmayacağız” dedi.

Demirhan, “Buradan halklarımızı tüm bu kapsamlı saldırılar karşısında 2 Temmuz’da Sivas katliamına karşı öfkemizi haykırmaya ve 2 Temmuz’da Silivri’de görülecek olan KCK davasını sahiplenmeye çağırıyoruz. 2 Temmuz’da Sivas’ta ve Silivri’de zulme boyun eğmeyeceğimizi haykırıyoruz, hesap soracağız” diye konuştu.

BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu da eylemde Kürtçe bir konuşma yaptı.

Kitle KESK’e yönelik gözaltı ve tutuklamaları protesto için Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na yürüyen kitleyi bekledi. HDK’liler, KESK üyelerini, “KESK’li tutsaklar onurumuzdur”, “KESK’e uzanan eller kırılsın” sloganlarıyla karşıladı.

Diğer taraftan HDK İzmir Meclisi, Roboskî Katliamı’nın 6. ayı nedeniyle Fuar alanından Konak’a yapmak istediği yürüyüş polis tarafından engellendi.

 

Nöbetteki Roboskili ailelere saldırı

Katliamın 6. ayını doldurduğu şu günlerde katledilenlerin ailelerinin, DTK öncülüğünde “Roboski’yi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız” şiarıyla 27 Haziran günü başlatılan nöbet için katliam noktasına yapılan yürüyüşe askerler tazyikli suyla saldırdı.

Roboski’de zihniyet değişmedi bütün dünya duysun bunu” diyen aileler tepkilerini TC kimliklerini çamurun içine atarak gösterdi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu