GüncelManşet

Roşin Çiçek Davasında Karar Açıklandı: Müebbet Hapis!

H.Merkezi: Eşcinsel olduğu için babası ve amcası tarafından katledilen Roşin Çiçek davasının 9. duruşmasında Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi kararını açıkladı. Roşin’in babasına ağır Müebbet, amcasına ise müebbet hapis cezası verilen mahkemede, aile mahkemeyi takip etmek için gelen aktivistlere saldırarak “Eğer ceza alınırsa buradan kimsenin sağ çıkamayacağı” tehditlerinde bulundu.

Keskesor LGBT ve Hevî LGBTİ’nin de olduğu çok sayıda LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks) örgütünün yanısıra Diyarbakır’dan kadın örgütleri Kardelen, DÖKH, SELİS, Ceren, EPİDEM, KADEM ve YDK da adliyedeydi. BDP Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ve CHP milletvekilleri Melda Onur ile Mahmut Tanal da Roşin Çiçek için adliyeye gelenler arasındaydı.

Mahkeme heyeti SPoD ve Lambdaistanbul LGBTİ ile Milletvekili Mahmut Tanal’ın müdahillik başvurusunu “suçtan etkilenmediklerini” öne sürerek reddetti.

Aile kitleye saldırdı

Avukatın; ailenin “modern ve burjuva” bir aile olduğu için homofobik olamayacağını iddia ederken Baba Metin Çiçek ise, “Çocuğumu korkutmak istedim. Terörist mi olsaydı. Tartıştık, vurdum” diyerek cinayeti itiraf ettiği davada aile fertleri aktivistlere saldırdı.

Bu davadan ceza çıkarsa duruşmaya gelen herkesi, avukatları, milletvekillerini öldürürüz” şeklinde tehditlerle gerçekleşen aile fertlerinin saldırısında kitle içerisinde darp edilenler oldu.

Polis ise aktivistlerin güvenliğini sağlayamayacağını belirterek kitleyi salonun dışına çıkardı.

Konu ile ilgili konuşan Avukat Harika Günay Karataş mahkeme ve polisin tutumuna dair  “Aile üyeleri üstümüze saldırdı. Nefret her yerde. Kolluk kuvvetleri saldırıya uğramamıza rağmen adliye dışında güvenliğimizi sağlayamayacaklarını söylüyor. Müdahillik taleplerimiz reddedildi. Suçtan zarar görmek için katledilmiş olmak gerekiyor demek ki” sözleriyle tepki gösterdi.

Mahkeme sonunda kararı açıklayan Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, Roşin Çiçek’in babasına ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve amcasına da müebbet hapis cezası verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu