Güncel

Rojava için insan zinciri

H. Merkezi: Nusaybin’de yüzlerce kişi, KDP ve AKP’nin Rojava dönük politikalarına karşı tepkilerini Qamışlo sınırında insan zinciri oluşturarak gösterdi. 

BDP Mardin Gençlik Meclisi tarafından Rojava üzerinde yürütülen politikalara karşı tutulan ve dört gündür devam eden nöbet eyleminin ardından bugün yüzlerce kişinin katılımıyla Nusaybin-Qamışlo sınırında insan zinciri oluşturuldu. Eyleme HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, BDP Mardin İl Eşbaşkanları Reşat Kaymaz ve Hasibe Mengilkaon, belediye eş başkanları, STÖ temsilcileri ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri katıldı. Mittani Kültür Merkezi’nden Nusaybin Sınır Kapısı’na kadar uzun bir insan zinciri oluşturan yurttaşlar, KDP’nin Rojava devrimini boğmak amacıyla hendek kazmaktan vazgeçmesini talep etti. 
Saygı duruşunun ardından BDP Mardin Gençlik Meclisi adına açıklama yapan Meclis üyesi Yasin Turan, Suriye’de Baas rejiminin diktatörlüğüne karşı başkaldıran mazlum Rojava halkının verdiği mücadelenin mücadelesinin bütün Ortadoğu’ya örnek bir model olduğunu belirterek, Ortadoğu’da Suriye üzerinden 3. dünya savaşının yaşandığını söyledi. “Rojava’daki halkımız tarihten beri insanlığı sömüren bu güçlerin yanında yer almayarak Önder Apo’nun da benimsediği şekilde demokratik ve halkın çıkarlarını esas alan üçüncü çizgiyi geliştirip takip etmiştir” diyen Turan, Kürt halkının özgürlüğünün Rojava devrimini korumaktan geçtiğini vurguladı.
Turan, “KDP, ihanetçi olarak tarihin en lanetli yaprağına yazılacaktır” diyerek, Barzani’yi halkın değerlerine bağlı kalmaya çağırdı.
“Rojava geleceğimizdir. Geleceğimizle beraberiz”
BDP Mardin İl Eş Başkanı Reşat Kaymaz da, KDP’ye Rojava’ya dönük bu kirli politikalarından vazgeçmesi çağrısını yineleyerek, “Egemenlere hizmet ederse ulusal anlamda liderliğinizi bitirilip, ihanetçi olarak tanınacaksınız” dedi. HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ise, “Egemenler, Kürdistan parçaladıkları yetmezmiş gibi şuanda Rojava devrimini boğmaya çalışıyor” diyerek, hendek zihniyetine karşı halkların 40 yıldır mücadele ettiğini söyledi. Sınırların kalktığı bir dönemde hendeklerle halkın önüne set çekilemeyeceğini dile getiren Yıldırım, “Rojava kaybederse KDP kaybeder. Rojava geleceğimizdir. Geleceğimizle beraberiz” diyerek konuştu. Yapılan açıklamaların ardından insan zinciri eylemi sona erdi. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu