Güncel

Rojava’nın genç devrimcisi Zilan Destan ölümsüzleşti

TKŞ, JKŞ, CKŞ yaptığı ortak açıklamada, Rojava devriminin genç devrimciasi Zilan Destan'ın 13 Haziran günü ölümsüzleştiğini duyurdu.

Devrimci Komünist Hareket (TKŞ), Devrimci Komünist Kadınlar (JKŞ) ve Devrimci Komünist Gençler (CKŞ), “Zilan Destan (Elende El Muhammed) yoldaşımız 13 Haziran’da devrimci görevlerini yerine getirirken şehit düşerek ölümsüzler kervanına katıldı” açıklamasını yaptı.

Zilan Destan’a ilişkin yapılan açıklamada, “Genç bir Kürt kadını olarak ülkesinin ezilmişliğinin acısını her an ve kalbinin her atışında yüreğinin en derininde hissediyordu. İnsanlık düşmanı barbar DAİŞ çeteleri Kobanê’ye saldırdığında ailesiyle birlikte Bakurê Kurdistan’a geçmek zorunda kaldı. Sömürgecilerin ülkesinin kalbine çektiği sınırları sadece aşmakla kalmadı. Zilan yoldaş ülkesini parçalara bölen o yapay sınırları aştığı zaman sömürgecilerin aklında ve bilincinde inşa ettiği engelleri de yıkmaya başladı ve özgür bir ülke aşkı yüreğinde daha güçlü köklenmeye ve yeşermeye başladı” denildi.

Ülkesini özgürleştirme arzusu Zilan Destan’ı günden güne bir arayışa yönelttiği ifade edilen açıklamada, “Zilan yoldaş komünist kadın Destan Temmuz’un şehadet haberini duyduğu zaman bundan sonra nasıl yaşamak istediğine karar vermişti artık. Büyük bir cesaret ve çelikten irade ile Simurg Kuşu misali, ülkesinin özgürlüğü için komünist ideoloji ve fikirleri kabul etmiş ve nerede halkının ihtiyacı varsa orada en önde konumlanmıştı. Zilan yoldaş ezilenlerin özgürlüğünün kapitalist bir sistemde mümkün olmadığını ve bunun için komünist fikirlerin her yere yayılması ve tanıtılması gerektiğini biliyordu. Tarihsel görevini yerine getirmek için bütün Cizîrê Bölgesi’ni adım adım gezip çalışma yürüttü. Kapı kapı, ev ev, köy köy dolaşıp komünist fikirleri tanıttı ve hareketimizin öncü kurucularından biri oldu” diye belirtildi.

TKŞ, JKŞ, CKŞ tarafından yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Zilan yoldaş genç bir kadın olarak cinsel ezilmeyi en ağır biçimleriyle yaşadı. Rojava Kadın Devrimi gerçekleşmeden önce erkek egemen zihniyet ona rahat bir nefes aldırmamıştı. Erkeği kutsayan ve geriye kalan her şeyi onun mülkü kabul eden zihniyet Zilan yoldaşın hayatında derin bir çatışma yaratmıştı. Rojava Kadın Devrimi ile birlikte Zilan yoldaş özgürleşme yolunda adım atma kararı almış, Elende’yi yıkma ve özgür bir kadın olan Zilan’ı inşa etmeye başlamıştı. Zilan yoldaş toplumsal özgürlüğün kadın cins özgürlüğü varolmadan mümkün olmayacağını biliyordu. Bundan dolayı JKŞ içinde bütün enerjisi ve yeteneğiyle gece gündüz demeden çalışma yürüttü ve JKŞ’nin kurucularından oldu. Karşısına çıkan engelleri geleneksellikleri yıkmak için sıçrama tahtasına dönüştürdü ve adım adım özgür kadın örneğini yarattı. Bütün kadınların özgürlüğü, sınıfsız, cinsiyetsiz ve egemenliksiz bir toplumun yaratılması için sosyalist bir toplumun yaratılması amacıyla son nefesine kadar mücadele etti. Bu mücadeleyle bütün kadınlara tek kurtuluş yolunu göstermiş oldu.

“Devrimci komünistler olarak Zilan yoldaşımıza söz veriyoruz; hiçbir güç sömürgecilik, işgal ve erkek egemenliğine karşı verdiğimiz mücadeleyi durduramayacak. Senin bize bıraktığın bayrağı gökyüzünde ilelebet dalgalandıracağız. Sonsuza dek mücadelemizde yaşayacak, yolumuzu aydınlatan yıldızımız olacaksın.”

Kaynak: ETHA

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu