GüncelManşet

Rojawa ve Şengal için avrupada dayanışma eylemleri!

H.Merkezi: Faşist T.C’nin 25.04.17 tarihin de saat 02’de başlattığı hava saldırısı Rojava ve Şengal bölgesinde sivil halkın katledilmesine ayrıca YPG savaşçılarının da hayatını kaybetmesine sebep oldu.

TSK’ya ait savaş uçakları, Şengal ve Rojawa’ya hava saldırısı düzenledi. Şengal ve Derik’e bağlı Qereçox bölgelerine yönelik hava saldırısında yaşamını yitirenlerin ve yaralananların olduğu bildirildi. Yine saldırı sonucu Şengal’in Çira Radyosu ve Rojava’nın Sesi Radyosu binalarının vurulduğu kaydedildi. Saldırının yapıldığı tüm bölgelerde iletişim ağlarının tümden kesildiği belirtildi. Yaşanan saldırının akabinde devrimci, demokrat ve yurtseverler Avrupa’nın birçok bölgesinde protesto eylemi örgütledi. Faşist devlet saldırıları sonrası düzenlenen protesto eylemleri şu şekilde;

Hamburg

vrupaaFaşist T.c saldırısı sonrası Rojawa ve Şengal’de yaşanan katliam Hamburg’ta protesto edildi. Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM)’e tarafından çağrısı yapılan protesto mitingi saat 18’de merkezi tren İstasyonunda başladı. Mitinge Atik, Partizan, Adhk, MLPD gibi devrimci, demokrat, yerli ve göçmen kurumlarda katılarak destekledi. Almanca, Türkçe ve Kürtçe olarak yapılan konuşmalarda güncel durum hakkında bilgiler verilirken; devletin yaptığı saldırı da teşhir edildi. Sık sık atılan “Yaşasın enternasyonel dayanışma”, “Katil Devlet Hesap Verecek” ve “Yaşasın Rojawa ve Şengal Direnişi” sloganlar ile yaşanan saldırılara karşı dayanışma vurgulandı.

Eylem yapılan konuşmalar ve atılan sloganlarla önümüzdeki süreçte yaşanacak eylemlere duyarlılık çağrısı ile bitirildi.

Hannover

aTİKTürk devletinin Şengal ve Rojava’ya saldırıları Hannover’de protesto edildi.

Hannover Tren istasyonunda sloganlar eşliğinde saat 17’de toplanan kitle

faşist Türk devleti ve işbirlikçilerinin Güney Kürdistan ve Rojava’da gerçekleştirdiği saldırıları protesto etti.

Partizan ve ATİF Hannover’in yanı sıra Nav-Dem, anti-faşist gruplarında bulunduğu eylemciler şehrin merkezinden Steintör Platz meydanına yürüdü. Burada yapılan açıklamalarda katliam ve saldırılarla Kürt halkının iradesinin teslim alınmaya çalışıldığını ayrıca bu katliamlarda Barzani’nin de sorumluluğu olduğu belirtildi.

Alman devletine seslenilerek silah ticaretine son verilmesi gerekliliği ve İncirlik üstündeki Alman askerlerinin derhal geri çekilmesini ve Türk devletine karşı ekonomik yaptırımların hayata geçirilmesi istenildi.

Frankfurt

atikFrankfurt Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısı ile kent merkezinde bir araya gelenler hep birlikte Kürdistan’da ki katliama son!, Faşizme karşı omuz omuza! Ve “Biji berxwedana Rojava!” sloganlarını haykırdılar. Kürtçe, Türkçe ve Almanca yapılan konuşmalarda Türk faşist devletinin saldırıları kınanırken, Alman hükümetinin Türk devleti ile olan ilişkilerini askıya alınması istendi.

ATİF adına yapılan konuşmalarda uluslararası alanda emperyalist bir savaşa yönelik hazırlığın olduğu ve bu eksende Türk devletinin saldırılarının emperyalist güçlerce desteklendiği vurgulandı ve en büyük desteğin ise Alman hükümeti tarafından verildiğini dile getirdi.

Referandum’da kaybedenin Erdoğan ve çetesi olduğunu dile getiren ATİF temsilcisi, ülkede ve Ortadoğu’da savaş konseptini devreye koyduğunu dile getirdi. Temsilci son olarak Almanya hapishanelerinde faşizme ve emperyalizme karşı duran devrimcilerle dayanışmanın yükseltilmesi gerektiğini dile getirdi ve gelişen faşizme ve ırkçılığa karşı antifaşist birlikteliklerin yaratılması gerektiğini dile getiri ve Türkiye’de mücadele yürüten demokrasi güçleri ile dayanışmanın bir görev olduğunu dile getirdi.

Nav Dem ve Tatort Kürdistan adına konuşmalar yapıldı, Sol Parti Hessen adına da bir basın açıklaması okundu.

Stuttgart

thumbnail 18119168 753007484858718 4268138328656518774 nStuttgart Demokratik Güç Birliği Platformu ve birçok devrimci demokrat örgüt ve kurumun ortak çağrısı ile T.C.’nin Rojava ve Şengal’e yönelik hava saldırıları protesto edildi. Saat 18.00’de Stuttgart’ın işlek meydanlarından Schlossplatz’da yaklaşık 100 kişi bir araya geldi. Şehit düşen 20 YPG savaşçısı şahsında tüm devrim ve özgürlük savaşçıları için bir dakikalık saygı duruşu ile miting başladı. Mikrofon kurumlara bırakılırken Türkçe, Almanca ve Kürtçe açıklamalarda bulunuldu.

Partizan adına yapılan açıklamada T.C.’nin kuruluşundan itibaren faşist karakterine dikkat çekilirken buna karşı ezilenlerin sürece uygun olarak mücadele bayrağını yükseltmeleri gerektiği vurgulandı. AGİF ve Nav-Dem adınada konuşmalar yapılırken önümüzdeki süreçte düzenlenecek eylemlikler ile daha kitlesel sokaklara inmenin çağrısı yapıldı.

İsviçre

Şengal ve Rojava’daki saldırılara yönelik faşist Türk devleti ve KDP’yi protesto için

Isviçre de 5 bölgede eylemler gerçekleşti. Cenevre’de Mont Blanc saat: 17.30’da, Bern Bahnhofplatz saat: 17.00’de,Lozan St Laurent Kilisesi saat: 18.00’de,Basel Marktplatz saat: 18.30 ‘de ve Zürih’te Rathausbrücke saat: 17.00 ‘de toplanan devrimci, demokrat ve yurtsever duyarlı insanların toplanması ile eylemler gerçekleştirildi.

Türkiye’li ve Kürdistanlı kurumların katılımıyla gerçekleşen eylemlerde yapılan konuşmalarda faşist TC’nin soykırımcı politikaları ve KDP’nin işbirlikçi tavrı tehşir edildi.

Saldırılar karşısında tüm alanlarda daha fazla sahiplenme ruhuyla hareket etme, her alanda mücadeleyi yükseltme çağrısı yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu