Dünya

Rotterdam`da Sürgünler buluştu !

Roterdam: Avrupa Sürgünler Meclisi’nin  Yürütme Kurulu,  Sürgünler Meclisi’ni tanıtmak, önümüzdeki dönem yürütülecek çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirmekamacıyla düzenlediğitoplantılardan ilkini  Hollanda`nın Rotterdam kentinde gerçekleştirdi.

60 civarında katılımcının olduğu toplantı; sürgünde  yaşamını yitirenlerin ve devrim-özgürlük yolunda şehit düşenlerin anısına saygı duruşu ile başlatıldı.

Yürütme Kurulu üyeleri Hasan Aksu, Metin Ayçiçek, Ufuk Bektaş Karakaya ve Mahmut Turabi Özkan`ın katılarak  konuşmalar yaptığı toplantının birinci bölümünde; Avrupa Sürgünler Meclisinin kuruluşu 15 Aralık 2012’den bugüne kadar  yaptığı faaliyetler, hedefler ve çalışma ilkeleri ile önümüzdeki döneme dair  yapılacak çalışmalar sunumlar halinde  toplantıya katılan kitleye anlatıldı.

Yapılan konuşmalarda; Sürgünün bir insanlık suçu olduğu, sorununun  1915 Ermeni tehcirinden günümüze 12 Mart, 12 Eylül süreçlerinde de yoğun biçimde  devam ettiği, sürgünlerin tüm haklarının geri iadesi ile vatandaşlıktan atılanların  vatandaşlıklarının geri iadesi, Interpol üzerinden tutuklama gibi uygulamalara son verilmesi, sürgünlerin siyasi özgürlüklerine yönelik yasal düzenlemeler yapılarak ülkelerine onurluca, serbestçe ve hiç bir tutuklamaya mağruz kalmaksızın geri dönebilmesi, mallarına el konulan sürgünlerin mal varlıklarının geri iadesi gibi talepler anlatılarak; bu hedeflerin mücadele edilerek kazanlabileceği  dile getirildi.

Toplantının ikinci bölümünde ise katılımcıların soruları ve önerileri alındı. Toplantıya katılanlardan 23 kişi, katkı vermek ve çalışmaları desteklemek için  gönüllü olarak Meclis üyeliğine yazılı  başvuru yaptı.

Dostca sohbetlerin yapıldığı  ve tanışmaların olduğu toplantıda; katılanlara ve toplantıyı örgütleyenlere teşekkür edilerek son verildi.

Avrupa Sürgünler Meclisini (ASM) tanıtım toplantıları,  yürütme kurulu üyelerinin katılımıyla, 5 Nisan Hannover, 6 Nisan Bielefeld, 12 Nisan Bern, 26 Nisan Straßburg, 27 Nisan Paris, 4 Mayıs Köln, 4 Mayıs Viyana`da yapılmaya devam edilecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu