GüncelManşet

(Yenilendi) (foto) Halk Kızılay’ı terk etmedi!

Ankara: R. T. Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile konuşmalarının ortaya çıkması ve aralarında bakan çocuklar ile Reza Zerrab’ın da bulunduğu 17 Aralık yolsuzluk operasyonunda tutuklananların hepsinin serbest bırakılmasının ardından ülkenin birçok yerinde halk hesap sormak için sokaklara çıktı.

1 Mart Cumartesi günü Ankara Dayanışması ve Parklar Bizimdir İnsiyatifi’nin çağrısıyla saat 16.00’da Güvenpark’ta Partizan ve YDG’nin de bulunduğu çeşitli devrimci, ilerici kurumlar da yerlerini aldılar.

Kuğulupark’ta toplanan yüzlerce kişi Güvenpark’ta toplanan kitleyle buluşarak Kızılay meydanını trafiğe kapattı ve işgal etti. “Hırsız Tayyip Erdoğan” şeklinde kitlelerin ağzından hiç düşmeyen sloganlar atan kitleye polisin saldırısı da gecikmedi.

TOMA’larla meydanda bulunan insanlara saldırı başladıktan sonra kitle Ziya Gökalp Caddesi’ne girerek burada çatışmaya başladı yoğun bir şekilde havai fişek, taş ve sapan kullanan kitleye polis, yer yer çok sert saldırdı fakat kitle uzun süren çatışmalarda her seferinde yeniden toparlanarak polise direnmeye devam etti ve Kızılay’ı terk etmedi.

 

Tomalar araya alındı!

Cadde boyunca durakta bekleyen, yürüyen insanlar da eylemcilere katılarak “Hırsız var” şeklinde bağırdılar. Birkaç sefer çevik kuvvet kitle tarafından geri püskürtüldü. İçlerinde Partizan ve YDG‘lilerin de olduğu bir grup ise Kolej meydanına yakın bölgede 2 tomayı araya alarak belli bir süre etkisiz hale getirdi. 

Yaklaşık 30 kişinin darp edilerek gözaltına alındığı eylemde devrimci, demokrat basın da polisin ve TOMA’nın hedefindeydi. Yürüyüş dergisi ve Görünüm gazetesi muhabirleri de gözaltına alındı. 

Polis her seferinde eylemcileri dağıttığını sandı ancak cadde boyunca ve ara sokaklarda bekleyen kitleler “ Hırsız var” sesleriyle yeniden toplandılar.

 

“Başlatma şimdi Ali İsmail’e de sana da” 

Bir gencin sivil polislere yönelerek “Ali İsmail’i ben mi öldürdüm” şeklinde tepki göstermesine polislerden biri “Başlatma şimdi Ali İsmail’e de sana da” şeklinde karşılık vererek bir kez daha katil yüzünü gösterdi. Kitle, gezi şehitlerini de eylem boyunca andı. “Ethem Sarısülük, isyan devrim özgürlük”, “Katil polis hesap verecek” sloganlarını sık sık attı.

Çevreden geçen insanlar da polisin attığı gaz bombalarından etkilendi ve “Gidin de hırsızları yakalayın” diyerek bu duruma tepki gösterdi. Bazı insanlar ise TOMA’nın önünde durarak saldırmasını önlemeye çalıştı.

Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan Zafer Dershanesinde bulunan öğrenciler pencerelere çıkarak eyleme alkışlayarak destek verdiler. Ancak polisin tahammülsüzlüğü burada da açıkça göründü. Yaklaşık 8–9 katlı olan dershaneye TOMA su sıkarak, destek veren öğrencilere de saldırdı. Bu olay sosyal medyada “Dershanelere müdahale erken başladı” şeklinde yer aldı.

Haziran isyanında da direniş meydanı olan Kızılay Meydanı bu sefer de “ AKP’yi sıfırlamak için” saatlerce çatışanlara mekan oldu.

 

[widgetkit id=500]

 

[widgetkit id=501]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu