GüncelManşet

(foto-Video) Rüşvet ve Yolsuzluklara, #Başkaldırıyoruz!

ANKARA

22.15

Kızılay’da ve birçok yerde gerçekleşen saldırının ardından Mamak Tuzluçayır halkı da sokaklara çıktı. Mahalle içerisinde yürüyüşler yapılıyor ve toplanma devam ediyor.

21.50

Özellikle Kolej meydanına kurulan barikatlarla ve ara sokaklarda saatlerdir süren çatışmalar büyük oranda sonlandı.

21.20

AKP İl Binasına yürüyen kitleye yönelik saldırı sürüyor. Kitleyi Kolej’e süren polisin saldırısına karşı, Ankaralılar ara sokaklarda direnişle karşılık veriyorlar.

20.05

Güvenpark’ta buluşan kitle, Kızılay’a doğru yürüyüşe geçerek yolu kesti. Buradan AKP İl Binası’na yönelen kitleye Mithatpaşa Caddesi’nde polis gaz bombalarıyla saldırdı.

19.20

Saat 19.00 itibariyle Güvenpark’ta biraraya gelen yüzlerce kişi “Hükümet istifa” sloganları atıyor. Aralarında Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik’in de bulunduğu devrimci, demokrat, yurtsever kurumlar eylemde yerlerini aldılar.

 

İSTANBUL

22.51

İstiklal Caddesi’nden ara sokaklara dağılan kitleye dönük polis saldırısı sürüyor. Alman Hastanesi civarına 3 barikat kuran polis, sarı basın kartı olan muhabirlerin dahil barikatların diğer tarafına geçiş yapmasına izin vermiyor. Ancak alandaki muhabirlerimizden aldığımız bilgiye göre barikatın diğer yanında çatışmalar sürüyor.

22.50

Saat 18.30’dan itibaren başlayan çatışmalar sürerken, Baro’dan alınan bilgiye göre 48 kişi gözaltına alındı.

22.40

İstiklal Caddesi’nden çekilen kitle Sıraselviler ve Cihangir’de toplanmış durumda ve barikat başındalar.

21.58

İstiklal Caddesi şu an için sakin gözükse de kitle Galatasaray Lisesi önünde ve ara sokaklarda biraraya gelmeye devam ediyor. Ancak polis ara sokaklardan caddeye girişleri kapattı. 

21.50

Mis Sokak’ta gözaltına alınan Av. Rozerin Seda Kip: “Ben iyiyim ancak tacize, şiddete, hakarete maruz kaldım” dedi.

21.48

Mephisto’ya gaz bombaları atan polis bu kez de İstiklal Caddesi üzerindeki bir binanın 5. katında bulunan Halkların Demokratik Kongresi/Partisi İstanbul Binasına gaz bombası atıyor.

Polisin çok yoğun biber gazı kullandığı şu dakikalarda muhabirlerimizin verdiği bilgiye göre kitle Balık Pazarı’ndan Tarlabaşı’na doğru ilerliyor.

21.35

Palalı saldırganlar devrede! Beyoğlu aile Sağlığı Merkezi önünde kitleye satır ve palayla saldıran bir grup, kitle tarafından uzaklaştırıldı

21.32

Mango önündeki barikata saldıran polis, tüm cadde üzerindeki direnişçileri iki taraftan sıkıştırarak dağıtmaya çalıştı. ara sokaklara çekilen kitleye bu kez ara sokaklara girerek, gaz bombaları ve plastik mermilerle saldıran polisin çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı belirtiliyor.

21.10

İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Mango önünde aralarında SYKP, TÖP ve Partizan kitlesinin bulunduğu kitle tarafından barikatlar kuruluyor. Barikatların ardından direnişçiler polis saldıısına karşılık veriliyor.

Alandaki muhabirlerimizin verdiği bilgiye göre Partizan kitlesi polise havai fişeklerle karşılık veriyor.

21.05

İstiklal Caddesi’nin üzerinde bulunan mobeselerin polis tarafından kapatıldığı iddia ediliyor. Ancak bu iddiaya karşılık polis, mobeseleri kapatmadığını, mobeselerin tamiratta olduğunu söyledi. Hem meydan hem de Galatasaray Lisesi yönünden caddeyi kapatan polisin kitleye daha azgınca saldırı planladığı anlaşılıyor.

20.48

Mis Sokak’ta 2 avukat darp edilerek gözaltına alındığı belirtiliyor.

20.35

Çatışmaların sürdüğü Mis Sokak’ta polisin kullandığı tazyikli suda kimyasal madde olduğu belirtiliyor. Polis saldırısına karşı “Hükümet İstifa”, “Her yer Taksim, Her yer direniş” sloganları atan kitle aynı zamanda havai fişeklerle polise kararlı bir şekilde geri adım attırmaya çalışıyor.

20.00

Galatasaray Lisesi önünde toplanan kitleye de polis saldırısı sürüyor. Kitle ise sık sık “Gever’in hesabı sorulacak“, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarıyla direnişe devam ediyor. Ayrıca kitle, polisin kurduğu barikata koltuk fırlatarak “Bu koltuklara sizin ihtiyacınız var” diyerek tepki gösteriyor.

19.58
Mis Sokak’ta ara ara toplanan kitleye polis plastik mermi ile saldırıyor. Polis çileden çıkmış durumda.

19.37

İstiklal Caddesi’nde Demirören önünde biraraya gelen Partizan kitlesi, “Bakanlar yetmez, hükümet istifa” yazılı pankart açarak, sloganlarla hesap soruyor.

19.35

Polis saldırısı sürüyor. Büyükparmakkapı’da binaların içine polisin gaz atması sonucu bir binanın 2. katında yangın çıktı.

19.20: Kitle polis saldırısına havai fişekle karşılık veriyor. Cihangir’de de eylemciler toplanmaya başladı. Polis istiklalde bir doktoru gözaltına aldı.

19. 18: Kitle polis saldırısına havai fişekle karşılık veriyor.

19.15: Polis Meydan’da ne yapacağını şaşırdı. Taksim’deki herkes sloganlar atıyor, “Hırsız var” diye bağırıyor. Polis bir tarafı sürüklemeye çalışırken arkasında yeni bir kitle oluşuyor.

 19.10: Emek sineması önünde Partizan ve Kaldıraç’a polis saldırıyor. Kitle polis saldırısına karşı direniyor.

19.05: İstiklal Caddesinde kitle “polis simit onurla yaşa” sloganlarını haykırıyor. Polis kitleye plastik mermilerle saldırmaya devam ediyor. Cadde üstünde yüzlerce insan var. Kitle şu anda büyük oranda Demirören önünde konuşlanmış durumda.

19.00: İmam Adnan’daki kitle de gaza boğuldu. Saldırıdan hemen sonra mis sokakta barikatlar kuruluyor. Kadıköy’deki kitle Taksim’e yürüme kararı aldı.Taksime yürüyüş başlayacak. HDP İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder polisle tartışıyor.

 18.35: Polis, Taksim İstiklal Caddesi’nde Toma ile eylemcilere su sıkıyor. Polis, ara sokaklara çekilen kitleyi dağıtmaya çalışıyor. Kitle, “Hırsız Var” diye bağırıyor. “Her yer Taksim her yer direniş” sloganları atılıyor. Kitle Taksim’e çıkmaya çalışıyor. Polis Beşiktaş ve Kadıköy iskelesini kapattı. Mis Sokak girisi toma akrep ve çevik kuvvet tarafından ablukada. 

18.30:Taksim Meydanı’nda polis kitleye saldırıyor. Kadıköy’de vapura binmek isteyenleri polis engelliyor.  Polis Kabataş’tan Arkeoloji öğrencisi Olgaç Oral’ı gözaltına aldı.

18.25: Fransız konsolosluğu önünde polis kitleye saldırmaya başladı. Polis iki kişiyi daha gözaltına aldı. Kitle bu duruma “Hükümet İstifa” sloganlarıyla tepki gösteriyor.

18.20: Fransız konsolosluğunun önünde polis Bayhan Tokuz isimli kişiyi gözaltına almaya çalışıyor.

Fransız Konsolosluğunun içine giren kitle, konsolosluk görevlileri tarafından çıkarılmaya çalışılıyor.  

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=r4uni1xZeGk{/youtube}

 

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=j13aQppTLIk{/youtube}

 

ÇANAKKALE

19.25

“#dirençanakkale” imzasıyla alana çıkan kitle, “Tayyip istifa, iktidar halka” yazılı pankart açtı.

 

MERSİN

19.40

Önleri polis barikatı ile kesilen Mersin halkının, Pozcu Halkbank Şubesi’ne yönelik yürüyüşü engellenemedi. Kitle, barikatı aşarak Halkbank önüne geldi.

19.00

“Bu ülkeyi hırsızlar, çeteler, yolsuzlar yönetemez. Hepiniz defolun” diyen Mersin halkı, sokağa çıktı.

 

İZMİR

19.10

Gündoğdu Meydanı’nda toplanmaya başlayan İzmir halkı, “Yolsuzluk düzenine son! Tek çare direniş! Tek çözüm halk iktidarı” pankartı açtı.

 

ANTALYA

19.45

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla biraraya gelen kitle “Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk! Hükümet istifa” pankartı ve sloganları ile yürüyor. 

 

ANTAKYA

21.25

Halk, Abdullah Cömert Sokağı önüne gelerek burada oluşturdukları serbest kürsüde çeşitli konuşmalar yaptı. Hükümeti istifaya çağıran kitle, yarın (28 Aralık) tekrar biraraya gelerek hükümet istifa edene kadar sokakta olma çağrısı ile eylem sonlandırdı.

20.05

Binlerce insanın biraraya geldiği Armutlu sokaklarında kitle Ahmet Atakan’ın vurulduğu yere yürüdü. Burada kitle, Ahmet Atakan için saygı duruşunda bulunuyor.

19.45

Armutlu Mahallesi’nde toplanmaya başlayan Antakyalılar, “Gaz yedik, cop yedik, rüşvet yemedik” sloganları ile “Hükümet İstifa” demeye devam ediyor. Kitle, Antakya halkını sokağa çağırıyor.

 

EDİRNE

20.20

Saat 19.00 çağrısıyla Eski Terminal’de buluşan Edirne halkı buradan AKP İl Binasına yürüdü. Yol boyunca sloganlar atan kitle bir yandan Çav Bella marşını okuyor bir yandan da “Hırsızlar mecliste, öğrenciler hapiste” sloganları ile yürüyüşünü sürdürüyor.

AKP İl Binasına gelen kitle burada “İşte burası hırsız yuvası” sloganları atıyor. Ayrıca hemen AKP binasının yan tarafında bulunan HalkBank şubesi’ne yumurta atılıyor.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu