Güncel

Sağlık Bakanlığı’nın vaka ve ölüm sayılarını ‘gizleme’ çalışmaları sürüyor

'Bursa’da ölüm oranları' üzerine çalışmaya Sağlık Bakanlığı izin vermedi

Koronavirüsün en fazla göründüğü üçüncü il olan Bursa’da açılan toplu mezarların fotoğrafları hala hafızalardan silinmedi. Bursa’daki ölüm oranları üzerine çalışma yapmak isteyen Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Grubu ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr Kayıhan Pala’ya ise Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilmedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin kayıtlarına göre, bu yıl kasım ayında 2 bin 994 kişi vefat etti. Geçen yılın aynı ayına göre vefat kişi sayısında yüzde 135’lik artışa dikkat çeken Prof Dr Pala’nın yürütücüsü olduğu “Covid-19 pandemisi sırasında Bursa’da fazladan ölümler” başlıklı çalışma Sağlık Bakanlığı tarafından reddedildi.

Prof Dr Pala’nın yürütücüsü olduğu, bilimsel çalışma, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu’ndan onay aldı. Çalışma, Covid-19 ile ilgili bir araştırma olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın onayına da sunuldu. Bakanlık, çalışmayı bakanlık tarafından da hem illere hem de tüm Türkiye’nin yıllara göre mortalite oranlarındaki değişiklikler ile ilgili çalışmasının devam ettiği gerekçesiyle reddetti.

Pandeminin ölümler açısından gerçek yükünün ne olduğunu incelemek amacıyla Bursa’da bir araştırma yapmak istediklerini belirten Prof. Dr. Pala, çalışma hakkında bilgi verdi. Üç arkadaşıyla birlikte araştırmayı fazladan ölümler perspektifinde yapmaya karar verdiklerini söyleyen Pala, “Excess mortality’ denilen bir yöntem. Örneğin, 2020 yılındaki ölümlere bakılarak daha önceki beş yılın ortalamasına göre ölümlerde artış-azalma, bir değişim olup olmadığı istatistiksel yöntemlerle ortaya koyulur. Pandemi başladığı aylardan beri dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan bir çalışma türü” bilgisini paylaştı.

“Sağlık Bakanlığı bizim çalışmamızı onaylamadı”

“Yaşadığımız kentte durum nedir?’ sorusuna bilimsel bir yanıt aramaya çalışıyoruz” diyen Pala, şunları aktardı:

“Ölüm kayıtlarından yola çıkarak, ölüm sayısındaki farklılığı, yaşa, cinsiyete ve ölüm nedenlerine göre değişimi incelemeye çalışıyoruz. Bu amaçla Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu’na başvurumuzu yaptık. Etik kuruldan onayımızı aldık. Araştırmanın adında Covid-19 pandemisi geçtiği için Sağlık Bakanlığı’ndan da izin almamız gerektiği bize söylendi. Sağlık Bakanlığı izin prosedürüne göre başvurumuzu yaptık. Bakanlık, böyle bir mortalite çalışmasının bakanlık tarafından da yürütüldüğünü gerekçe göstererek bizim çalışmamızı onaylamadı. Sağlık Bakanlığı, pandemi sırasında Covid-19 ile ilgili bütün bilimsel araştırmaların etik kurul onayı dışında bakanlığın da onayına sunulmasını zorunlu hale getirdi. Akademisyenler ve Türk Tabipleri Birliği olarak ‘bilimsel çalışmanın yapılmasının önünde engeldir’ diyerek itirazda bulunmuştuk.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu