Güncel

“Saldırılara cevap olabilmek için HDP’liyiz”

İstanbul: HDP’ye yönelik faşist-ırkçı saldırıların ardından HDP’yi güçlendirmek ve HDP çalışamlarını yoğunlaştırmak amacıyla 5 milletvekili daha HDP’ye geçme kararı aldı.

Halkların Demokratik Partisi, seçimlerin yaklaştığı şu günlerde seçim çalışmalarından çok çalışmalarına yönelik Karadeniz, Aksaray, Urla, Fethiye gibi bölgelerdeki ırkçı saldırılarla gündeme gelmeye başladı.

HDP’nin çalışmalarının bu saldırılarla engellenmeye çalışıldığını belirten HDP’li milletvekillerine BDP milletvekilerinden ve bağımsız milletveki Kemal Aktaş’tan destek geldi.

 

“Saldırılarla amaçlarına ulaşamayacaklar”

2011 seçimlerinde milletvekili seçilmelerine rağmen tutuklulukları devam ettirilen ve kısa bir süre önce tahliye olan BDP milletvekilleri; Selma Irmak, İbrahim Ayhan, Faysal Sarıyıldız ve Gülser Yıldırım ile bağımsız milletvekili Kemal Aktaş, HDP’ye yönelik başlatılan ırkçı furyanın ardından HDP’ye katılma kararı aldıklarını bir basın toplantısı ile duyurdular.

HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel ve HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Sırrı Süreyya Önder ile birlikte bugün (14 Mart) Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleşen basın toplantısına çok sayıda kurumun yanı sıra HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Pınar Aydınlar da katıldı.

İlk olarak konuşan Sebahat Tuncel, HDP’ye yönelik saldırılarla ilgili olarak da “Yurttaş tepkisi değil, örgütlenmiş gladyo tipi saldırılardır. Ama amaçlarına ulaşamayacaklar” derken Berkin’in ölümünü ve ardından yaşanan gelişmeleri de hatırlattı.

 

“Tek’lik anlayışına karşı HDP”

Daha sonra söz almaya başlayan milletvekillerinden ilk olarak BDP Riha Milletvekili İbrahim Ayhan söz aldı. “Bu saldırılar da HDP’nin geliştiğinin göstergesidir. HDP geliştiği, halklara umut verdiği, kendi içinde taşıdığı muhalefet potansiyeli nedeniyle belirli güç odakları tarafından engellenmek isteniyor. HDP’ye yönelik saldırılar, Kürt özgürlük hareketi ile Türkiye devrimci demokratik hareketin birleşme potansiyelini ortadan kaldırmayı amaçlıyor” diyen Ayhan’ın ardından Merdîn Milletvekili Gülser Yıldırım konuştu.

Ülkenin geçmiş yüzyıllık tarihinde bütün sorunlarının kaynağında “tek”lik anlayışı olduğunun altını çizen Yıldırım, “HDP’nin, tekçi politikalar nedeniyle yaşatılan bütün acılara cevap olacağına inandığımız için buradayız” dedi.

 

“Saldırılara karşı HDP’de olmak anlamlı”

Şirnex Milletvekili Faysal Sarıyıldız ise HDP’de neden yer aldığını “Türkiye’nin içinde bulunduğu bu kaotik ortamda başka bir Türkiye’nin mümkün olduğunu söyleyen HDP’de olmak benim için anlamlıydı” cümlesi ile anlatırken; Şirnex Milletvekili Selma Irmak, ise “Bu saldırılara cevap niteliğinde buradayız. Tam da böyle bir cevapla saldırılar karşılanmalıydı” dedi.

Son olarak Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder’in konuşmalarının ardından Tuncel ve Önder, milletvekillerine parti rozetlerini taktı. Basın toplantısı alkışlar ve “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganı ile sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu