Emek

Sağlık emekçileri şiddete karşı eylemde

İstanbul: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 6 Nisan günü 3 sağlık çalışanına yönelik saldırı ile ilgili SES ile İstanbul Tabip Odası tarafından hastanede bir basın açıklaması düzenlendi. Saldırının yaşandığı hastane içinde acil kapısından başhekimlik binasına yürüyüş yapan sağlık çalışanları sık sık “Sağlıkta şiddete son” sloganını attılar.

SES ve İstanbul Tabip Odası adına basın açıklamasını okuyan Aytekin Sağlam, “Ne yazık ki sağlık ortamında yaşanan şiddet konusunda yıllardır konuşuyoruz. Hekimler bıçaklanarak öldürülüyor, hamile kadın sağlık çalışanları tekmeleniyor. Hemşireler yerlerde sürükleniyor, teknisyenlerin, laborantların, taşeron sağlık işçilerinin kolları bacakları kırılıyor ama bu ülkeyi ve sağlık sistemini yönetenler tüm bunlar yaşanmıyormuş gibi hayatlarına devam edebiliyor. Ne Sağlık Bakanı’ndan, ne sağlık müdürlerinden, ne hastane yöneticilerinden bu konuda kararlı tutum göremiyoruz. Bu şiddeti engellemeye dönük yasal düzenleme bir yana sağlık çalışanlarına sahip çıkan bir açıklama bile yapılmıyor” şeklinde sağlık çalışanlarının yaşadıkları sorunları ifade etti.

 

“Sağlıkta şiddeti ortadan kaldıran önlemler alınmalı”

Cumartesi günü yaşananlara ilişkin ise “6 Nisan 2014 Pazar akşamı saat 17.45 sularında hastanemiz acil servis sarı cerrahi odasında sağlık emekçileri bir kez daha saldırıya uğradı. Daha öncesinde eline sütur atılmış olan hasta ve bir yakını, ağır hakaret ve küfürler savurarak acil cerrahi odasına girip ‘elime dikiş atmışsınız elim enfeksiyon kaptı’ diyerek sağlık çalışanlarını taciz etmiş, ardından kendisini uyaran doktor ve sağlık memuruna ağza alınmayacak küfürler ve tehditler savurarak yumruk atmış ve odada bulunan cerrahi makası eline geçirip doktor ve hemşirelere saldırmıştır. Saldırı sonrası bir arkadaşımızın elinde kırık oluşmuş, bir arkadaşımız göğsünden yaralanmış ve diğer üç arkadaşımız sıyrıklar ve morluklarla saldırıyı atlatmışlardır. Olaydan kısa bir zaman sonra özür dileme bahanesiyle tekrar hastaneye gelen saldırgan yakınları arkadaşlarımızı bir kez daha, yumruklayarak darp etmişlerdir” diyen Sağlam şu sözlerle açıklamayı sonlandırdı:

Ülkemizde ve hastanemizde bir an önce sağlık ortamında şiddeti ortadan kaldıracak önlemlerin alınmasını istiyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu