Emek

Sağlık Emekçileri Sağlık Torba Yasa Tasarısı’na Karşı Çadır Açtı

 

İstanbul: Bu gün mecliste görüşmeye açılan Sağlıkta Torba Yasayla ilgili olarak İstanbul Sağlık Meclisi eylemdeydi. Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleşen eylemde sağlık emekçileri çadır kurup fenerli yürüyüş gerçekleştirdiler.

Hastane bahçesinde gerçekleşen çadır kurma eylemi sırasında meclis üyeleri “Torbanızı Alın Gidin, Sağlıkçılar Sizi de Torbanızı da İstemiyor” pankartı asılarak sine vizyondan meclisteki görüşmeleri izlediler.

Daha sonra ise ellerinde “karanlıkta yolumuzu fenerle arıyoruz” denilip fenerler yakılarak hastane içinde yürüyüş yapıldı. Yürüyüş boyunca “Hırsıza Değil Sağlığa bütçe”, “ Hekimlerin Onuru Hırsızları Yenecek” sloganları atan kitle Hastane içindeki Halk bank şubesi önüne gelindiği sırada da “Hırsız Var” sloganı attı.

Yeniden çadır alanına dönen Meclis üyeleri burada açıklamalarda bulundular. İlk sözü Tabip odası Başkanı Prof. Taner gören aldı. Gören konuşmasında görüşülen torba içerisindeki maddelerin etkilerine değinerek “şu an geçirmek istedikleri madde hekimin yolda gördüğü bir yaralıya müdehale etmesini hapisle cezalandırmaya çalışıyor” dedi.

Maddeyi hukuk rezaleti olarak tarihe geçtiğini belirten Gören “Türkiye Büyük Hekim Meclisi olarak topluca reddediyoruz” ifadeleri kullandı.

Basın açıklamasını ise İstanbul Sağlık Meclisi adına dr. Ali Çerkezoğlu okudu. Çerkezoğlu yasanın 4. Kez meclise getirildiğini ifade ederek yasanın olumsuzluklarını anlattı. Meclis’e yasanın gündemden düşürülmesi çağrısı yapan Çerkezoğlu Sağlık bileşenleri olarak mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti.

Daha sonra ise söz alan TTB Merkez konsey üyesi Osman Öztürk “Mesele Tam gün meselesi değil; hekim sömürüsü, hasta sömürüsü meselesidir.” Diyerek yasanın hastane patronlarının çıkarları için hazırlandığını belirtti. Son yolsuzluk operasyonlarına değinen Öztürk; Sağlık Bakanlığı’ndaki Rüşvet iddialarını anlatarak “biz yıllarca AKP’ye torbacı dedik ama bunlar aynı zamanda kutucu çıktılar. Bütün hekimler olarak Sağlık Bakanlığı’nın kutusunun açılmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Çadır eylemi yasa mecliste tartışılarak bir neticeye bağlanana kadar sürecek. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu