GüncelManşet

Sansür Yasası Meclisten Geçti!

H.Merkezi: Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair ‘Torba Kanun Tasarısı’nın dördüncü bölümünü de görüşerek kabul etti.

Görüşülen paket içerisinde var olan internet sitelerine sansür getirecek olan ve sansür uygulaması için mahkeme kararının meclisten geçmesini beklemeden Telekomünikasyon İletişim Daire Başkanlığı’na (TİB) sansür yetkisi veren maddeler de geçmiş oldu.

 

“Mahkeme kararı olmadan site kapatılabilecek”

Meclisten geçen yasal dönüşümle birlikte, İnternette özel hayatının ihlal edildiğini düşünen kişiler, mahkeme yerine doğrudan TİB’e başvurabilecek. TİB, yayının engellenmesine karar verirse eğer karar uygulanmak üzere Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne (ESB) bildirilecek ve ESB durdurma kararını en geç 4 saat içinde yerine getirecek. Bu talep, 24 saat içinde Sulh Ceza Hâkimine götürülecek. Özel hayatın gizliliğinin ihlaline bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde doğrudan TİB Başkanı’nın emriyle erişim engellenecek. Bu acil uygulamada hâkim kararı aranmayacak. Yer sağlayıcılar, internet kullanıcılarının kullanım trafiklerini iki yıla kadar saklamak zorunda olacak. Ayrıca TİB’in veya mahkemenin erişimin engellenmesine karar verdiği sitelere alternatif erişim yollarını da engellemekle görevli olacak. DNS ve IP tabanlı engellemenin yanı sıra, URL tabanlı engelleme yöntemleri de uygulayacak.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu