GüncelManşet

(foto) Sansüre karşı Taksim’de direniş (güncelleniyor)

İstanbul: Gezi direnişinden bu yana milyonlarca insanı bir araya getiren internete yönelik sansür yasasını protesto etmek için Taksim’de bir araya gelen kitleye polis saldırdı.

İstiklal Caddesi Galatasaray Lisesi önünde toplanan kitle Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Polis kitlenin Taksim Meydanı’na girmesine izin vermeyince çatışmalar başladı.

19.00: Polis şuanda yoğun bir şekilde gaz bombası, plastik mermi ve TOMA’yla kitleye müdahale ediyor. Kitle havai fişeklerle “Her yer taksim her yer direniş”, “ Her yer rüşvet her yolsuzluk” sloganları ile polis saldırısına karşı direniyor.

19.10: İstiklal Caddesi üzerinde kitleye saldıran TOMA, kitleyi dağıtmak için ara sokaklara kadar girdi. Kitle ara sokaklarda direnmeye devam ediyor.

19.37: Muhabirlerimizin verdiği bilgilere göre, İstiklal caddesi ara sokaklarına giren kitle yeniden toplanıp, barikat kuruyor. Haberi izleyen muhabirlerden iki kişi(biri kameraman) gazdan etkilenerek fenalaştı. Yaralananlara cadde esnafı kapılarını açtı. Yaralıların ilk müdahalesi burada yapılıyor. Kitle havai fişeklerle polise karşı direniyor. Kitle bir TOMA’nın üzerine Berkin Elvan yazdı.

19.45: İstiklal caddesinin giriş çıkışları tamamen kapatıldı. Ambulanslar yaralılar hastanelere taşıyor. Kitle, “Her Yer Taksim Her Yer Direniş” sloganları atıyor, hırsız var diye bağırıyor. 

 

20.15: Sıraselvilerde direniş sürüyor. Yeşilçam sinemasının olduğu sokak gaz altında. Göz gözü görmüyor. Taksimde kitle kurduğu barikata Ali İsmail Korkmaz adını verdi.

Mis Sokakta bir eylemcinin gaz fişeği isabet etti. İstiklalde ara sokaklarda çatışmalar sürüyor. Çevik ve TOMA ara sokaklara girdi. Atılan gazın içinde farklı kimyasallar olduğu söyleniyor. Kitle “Hepimiz Aliyiz öldürmekle bitmeyiz” sloganı atıyor. 

20.40: İstiklal Caddesi tamamen polis ablukası altında.Ara sokaklarda polis Toma, biber gazı ve pilastik mermilerle kitleye saldırıyor etmeye devam ediyor.Kitle havai fişeklerle polise karşılık veriyor. Bir muhabir yaralandı hastaneye kaldırıldı.Yeşilçam sinemasına yakın mevkide yangın çıktı. İki İtfaye yangına müdahale etmek için geldi.Evine gitmeye çalışan bir çocuk biber gazından etkilenerek fenalaştı ve hastaneye kaldırdılar. Çatışmalar devam ediyor.

21.30: İstiklal Caddesi üzerindeki kitle ara sokaklara dağıldı. Ara sokaklardan slogan sesleri yükseliyor. Eski çiçekçi sokağı önünde bir eylemci TOMA’nın önünden çekilmeyerek eylemi sürdürüyor.

21.50:İstiklal Caddesinde bir gurup oturma eylemi yapıyor, polis oturma eylemi yapan kitleye TOMA ile saldırıyor ediyor.

22.15: İstiklal Caddesinde dağılan gurup tekrardan toplanmış bulunmakta. İstiklal Caddesi Galatasaray Lisesi önünde tekrar toplanan kitle halaylar çekerek zılgıtlar atarak ” hırsız devlet” sloganları atıyorlar. TOMA sürekli kitleyi dağılması yönünde uyarıyor.

22.30: İstiklal Caddesinde toplanıp halay çeken eylemcilere yoğun bir şekilde polis toma ve biber gazı ile saldırdı. Saldırılar devam ediyor.Kitle karşılık veriyor.

22.40polisin yoğun saldırılarının sonucu kitle hazzopulo’ya sığındı. Polis hazzopulo’ya biber gazı ve TOMA’ile saldırıyor, insanlar içerde kaldılar ve boğulma tehlikesi yaşıyorlar. Polis saldırmaya devam ediyor. Kitle “Direne direne kazanacağız” sloganları atıyor.

22.50polis sokakta önüne kim çıkarsa plastik mermi ile saldırıyor. Tekrardan İstiklal Caddesinde toplanan kitle ” Berkin elvan onurumuzdur” “Hepimiz Ethem’iz öldürmekle bitmeyiz” ” Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıyor. Yüzlerce polis hazzopulo’yu abluka altına aldı ve göz altılar başladı. Polis hazzopuloya giriş çıkışlara izin vermiyor.

[widgetkit id=463]

 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu