Kültür&Sanat

Sarıgazi Halk Festivali’nde 1. Gün

Kartal: Sarıgazi’de 7.’si düzenlenen halk festivali dün (15 Eylül) “Ortadoğu’da Siyasi Durum ve Savaş” başlıklı panel ve konserlerle başladı. Daha önce mahalle aralarında yapılan sokak festivalleri ve kadın etkinlikleri ile yapılan festival hazırlıkları 15-16 Eylül tarihlerinde yapılan festival programlarıyla tamamlanacak.

 

“Arap Baharı emperyalizmin nitelendirmesi değil”

Festivalin 1. gününde ilk olarak “Ortadoğu’da Siyasi Durum ve Savaş” konulu bir panel düzenlendi.

Araştırmacı-yazar Temel Demirer ve Av. Ahmet Hacalişi’nin konuşmacı olarak katıldığı panel, festivalin düzenlendiği Sarıgazi Meydanı’nda gerçekleştirildi.

İlk olarak konuşma yapan Temel Demirer, “Ortadoğu’da yaşanan Arap Baharı ezilenlerin isyanıdır. Arap Baharı emperyalizmin bir oyunu değildir. Yoksul ve aç insanların ayağa kalkışıdır” dedi.

Mısır’dan Tunus’a kadar ayaklanan halkın isyanının ezilenlerin başkaldırısı olduğunu anlatan ve kimi kesimlerin savunduğu gibi “Arap Baharı’nın emperyalizmin bir nitelendirmesi” olmadığını belirten Demirer, “Arap Baharı’nın ilk dalgası ne kadar devrimciyse ikinci dalgası da o kadar gericidir” dedi.

ABD’de geliştirilen yeni Ortadoğu politikalarına değinen Av. Ahmet Hacalişi ise, ABD’nin Ortadoğu’da kendi güçleriyle savaşlar çıkarma eğiliminde olmadığını ve çıkarlarını adım adım Uzakdoğu’ya kaydırma hedefinde olduğunu anlattı.

ABD’nin bir anda Ortadoğu’dan çıkma hedefinde olmadığını anlatan Hacalişi, bölgedeki bazı ülkeleri kendi çıkarlarına göre yönlendirerek halkları birbirine karşı kışkırtarak bölgesel krizler çıkarma hedefinde olduğunu belirtti.

 

Festival konserlerle devam ediyor

Panelin ardından Tiyatro Simurg tarafından “Yaz ki Bahar Olsun” isimli bir tiyatro gösterisi gerçekleştirildi.

Tiyatro gösteriminin ardından festival konserlerle devam etti.

Sahneye ilk olarak Grup İsyan Ateşi çıktı. Bu sırada havai fişek gösterisi gerçekleştiren Partizan kitlesi meşalelerle alana girdi.

Aynı anda festival alanına pankart asıldı.

Marş ve türkülerle halkı coşturan İsyan Ateşi’nin ardından Erdoğan Emir ve Rapzan Belagat sahneye çıktı. Aniden yağan sağanak yağmur ile birlikte festivalin ilk günü erken sona erdirilmek zorunda kalındı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu