Güncel

Sarıgazi’de Ali Haydar Yıldız anıldı

İstanbul/Sarıgazi: Sarıgazi Munzur Kültür Derneği’nde 24 Ocak Cuma günü bundan 41 yıl önce hain bir pusuda katledilen Ali Haydar Yıldız ve tüm devrim şehitleri anıldı. Önce saygı duruşuyla başladı anma, ardından şiirler ve türkülerle anıldı halkının “uzun ince boylu kıvırcık saçlı” yiğit çocuğu…

Anmada yapılan konuşmada; “Yediveren gülü gibi milyon milyon doğan Ali Haydarlara Merhaba… Düşmana korku salan halka ve devrime olan inancını, saygısını asla yitirmemiş komünist bir kimliğe sahip olan Ali Haydar Yıldız’ın yoldaşları olarak şunu bir kez daha vurgulamak istiyoruz ki; biz bir gider, bin gerliri. Yoldaşlarımızdan devraldığımız kızıl bayrağı dağların doruklarında dalgalandırana kadar mücadelemiz devam edecektir. Selam olsun komünist önder İbrahim Kaypakkaya’ya ve onun ardıllarına” denildi.

Konuşmanın ardından anma şiirler ve türkülerle devam etti.

 

“Mücadelemizin yıldızı; Ali Haydar”

Munzur dağları asi, Munzur dağları sarp geçit vermez zalimlere… Hele yiğidini asla vermez düşmanlara… Ama o gün bir başka kar boran tutmuş Dersim’in dört bir yanı. Hain puşt baskınlarını görmez olmuş o yüce dağlar. Düşmana geçit vermiş o vadiler, koyaklar…

Kaypakkaya’nın can yoldaşı Ali Haydar, 1953 Dersim Mazgirt doğumludur. Yoksul bir aileden gelir ve öğrencilik yıllarında devrimcilerle tanışır. Ali Haydar mücadeleye ilk atıldığı günden itibaren egemenlere ve halk düşmanlarına karşı sınıf bilinciyle mücadele etti ve en ön saflarda savaştı. Şehit düşene kadarda MLM biliminin ışığında ilerledi ve devrimin yıkılmaz kalesi oldu.

24 Ocak 1973’te, yoldaşlarıyla kaldıkları mezraya yapılan baskında yaralandı Ali Haydar Yıldız. Dersim’in eli ayağı tutmaz oldu o gün… Bir başka acı çekti o yüce dağlar… Azılı katil Fehmi Altınbilek, Ali Haydar’ı da, yoldaşlarını da yaşatmamakta kararlıydı. Ali Haydar’ı yaralı olarak bir jeepin arkasına bağlarlar saatlerce karlar üzerinde sürükleyerek götürdü ama bilmiyordu ki Ali Haydar, o gün ölümsüzler kervanına katılmış ve devrim mücadelemizin yıldızı olmuştu!

 

[widgetkit id=450]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu