GüncelManşet

Sarıgazi’de binler Madımak katliamını “unutmadık” dedi!

İstanbul: 2 Temmuz 1993 Madımak Otel’linde yakılarak katledilen 33 aydın ve yazar Sarıgazi’de (4 Temmuz) Vatan İlköğretim Okulu önünden başlayan bir yürüyüş ve ardından Festival Alanı’nda gerçekleştirilen bir etkinlikle anıldı.

Vatan İlköğret Okulu önünden başlayan yürüyüşe Alevi Dernekleri, Federasyonları, yöre dernekleri ve aralarında Partizan’ında bulunduğu devrimci örgütler katıldı. Binlerin katılım sağladığı yürüyüşte, üzerinde Madımak katliamını protesto eden şiarların bulunduğu pankartlar ve dövizler taşındı. Sloganların hiç susmadığı yürüyüşte Gazi, Roboski, Reyhanlı, Gezi, Rojava, Şengal ve Kobane’de ölümsüzleşenleri de unutulmadı. Demokrasi caddesi üzerinde TOMA ve panzerle bekleyen polis ekibinin önünden geçilirken ise “Katil Polis Sarıgazi’den Defol”, “Katil Devlet Hesap Verecek” sloganları ve yuhalamalarla protesto edildi.

Partizan kitlesinin de yer aldığı kortejde Sivas katliamını protesto eden dövizler taşıyarak “Sivas’ın katili patron ağa devleti”, “Sivas’ın hesabını sorduk soracağız”, “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” gibi sloganlar atıldı.

Festival alanına girilirken Tertip Komitesi gelenleri selamlayarak karşıladı. Tüm kitlenin alana girmesinin ardından Sivas’ta katledilenler şahsında bir dakikalık saygı duruşuna geçildi. İlk olarak Sivas’ta Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 33 aydın, yazarın isimleri okundu. Ardından Pir Sultan Abdal’dan başlanarak tarihte yerini almış Alevi büyüklerinin isimleri ve Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ve Mazlum Doğan gibi önderlerin isimleri söylenip “Yaşıyor” denilerek “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür” sloganları atıldı. Rojava, Şengal ve Kobane’de ölümsüzleşenler ve hala DAİŞ çetelerine karşı sınırsız mücadele edenlerde unutulmayarak “Kobane’de Düşene Dövüşene Bin Selam” sloganıyla şehitler ve savaşçılar selamlandı.

Miting programı Grup Emeğe Ezgi’nin söylediği deyişler ve ezgilerle devam etti. Ezgi’nin söylediği parçaların ardından Sarıgazi Cemevi dedesi Kasım Ülker, Sivas, Çorum, Maraş ve Dersim katliamlarına değinerek Alevilerin yüzyıllardır katliam ve asimilasyon politikalarıyla mücadele ettiğini vurguladı. Ülker son olarak da inançlarına saygı gösterilinceye kadar mücadeleyi sürdüreceklerinin altını çizdi.  

Sarıgazi Cemevi Semah Grubu’nun semah gösteriminin ardından Pir Sultan Abdal Derneği’nden Erdal Yıldırım yaptığı konuşmada, Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine Alevilere yönelik gerçekleştirilen katliamlardan bahsetti. Yıldırım devamında, Selçuklular döneminde başlayan tek devlet, tek bayrak, tek dil, tek din şeklindeki tekçi zihniyetin halen sürmekte olduğunu belirtti. Sivas’ta 33 canı yakanlarla bugün Rojava, Şengal ve Kobane’de katliam yapan zihniyetin aynı olduğunu vurgulayan Yıldırım, Alevilerle birlikte her omuz omuza mücadele veren devrimcilerin de yine aynı zihniyet tarafından katledilip, hapsedildiğini söyledi. Yıldırım son olarak, bugüne kadar nasıl devletin baskı ve dayatmalarına teslim olmadılarsa bugünden sonra da mücadeleyi aynı kararlılık ve azimle sürdüreceklerini belirtti.

Etkinlik Sarıgazi Cemevi’nden Erdal Torun’un verdiği müzik dinletisiyle geç saatlere kadar devam etti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu