Emek

Sat bakalım, sat bakalım…

Ankara: Yatağan işçilerinin yıllardır gerçekleşmemesi için mücadele verdiği ve son bir haftadır da Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde fiili mücadeleyi büyüterek baskı yaratmaya çalıştığı Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri özelleştirmesi için dün ihale gerçekleştirildi. Dışarıda atlarıyla, gazı plastik mermisiyle işçilere saldıran devlet, dışarıda da termik santralleri sattı.

At, gaz, plastik mermi…

Termik santrallerin özelleştirileceği ihalenin her an olabilme ihtimaline karşın işçiler son bir haftadır Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önünde bekleyişini sürdürüyordu. Saat 15.00’de ihale yapılacağı haberinin gelmesiyle işçileri de Başkanlık önünde toplanmaya başladı. İhale vaktinin gelmesiyle de Kurtuluş Parkı’ndan Başkanlık önüne geçilmek istendi. Toma’sı, çevik kuvvetiyle yığınak yapan polis işçilere azgınca saldırdı. Saldırının boyutu öyleydi ki Ankara’da hiç alışık olunmayan atlı polisler de devreye sokuldu. 10’a yakın gözaltı ve çok sayıda yaralının olduğu saldırı sonunda işçiler parkı terk etmedi ve coşkulu bir şekilde ihale sonucunu beklemeye devam etti. İşçiler bekleyiş sırasında Gezi’ye atfen yaptıkları “Sat bakalım, sat bakalım Yatağan’ı sat bakalım / Yatağan’a gel, direnişi gör delikanlı kim bakalım” marşını söyledi ve “Yatağan işçisi yalnız değildir”, “Birlik, mücadele, zafer” gibi sloganlar haykırıldı.

İhale yapıldı! İşçiler: Yılgınlık yok, yola devam!

Polis saldırısından birkaç saat sonra ihalenin 2 milyar 671 milyon dolarlık teklifiyle IC İçtaş AŞ’nin aldığı açıklandı. İhalenin sonlanmasının ardından Türkiye Maden-İş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin bir açıklama yaptı. Açıklamada “Türkiye insanına ve Türkiye’ye ihanet edilen bir ihale yapıldı.” denildi. Siyasi iktidarın seçimden önce iki ay erteleneceğini söylediği ihaleyi bugün gerçekleştirdiği ve AKP iktidarının besili kedilerinden biri olan bir firmaya teslim ettiği belirtilen açıklama “bütün aydınlarımızı, öğrencilerimizi, yurtseverleri, gençleri Yatağan işçisiyle dayanışmaya çağırıyorum” denilerek sonlandırıldı.  Ayrıca açıklamada ihaleyi alan şirketin Yatağan’daki santrallere giremeyeceği ve işçilerin üretimden gelen güçlerini kullanacaklarının sinyalleri verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu