GüncelManşet

Seçim sonuç değerlendirme toplantıları sürüyor

İstanbul: Partizan dün akşam Avcılar’da buluşan 2. ve 3. bölgedeki faaliyetçileri ve okurlarıyla seçim sürecini değerlendirdi ve 21 Haziran’da gerçekleşecek merkezi seçim değerlendirme toplantısına çağrı yaptı.

7 Haziran seçimlerinin ardından İstanbul’da seçim sürecini ve sonuçlarını değerlendirme toplantılarına başlayan Partizan, gerçekleştirdiği 16 Haziran Salı akşamı Sarıgazi-Munzur Kültür Derneği’nde 1. Bölge seçim toplantısının ardından dün akşam da (18 Haziran) 2. ve 3. bölge toplantısını gerçekleştirdi.

Avcılar’da bulunan Eğitim-Sen 7 No’lu Şube’nin toplantı salonunda gerçekleşe toplantının 2 ana gündemi vardı: İlki, seçim sonuçlarına ve seçim sürecine dair genel değerlendirme; ikincisi, bu süreçte Partizan olarak alınan tavrın yaşam bulup bulmadığı ve çalışmalarımız…

 

“Seçimin gerçek kazananı HDP”

Gündemlere dair verilen bilginin ardından katılımcılar ilk gündem üzerinden tartışma yürüttü. Seçim sonuçlarının ardından tüm partilerin kendisini “kazanan” ilan ettiğini, ancak gerçekte bu seçimin kazananın HDP olduğuna dair vurgu yapıldı.

Gezi İsyanı ve Kobanê-Şengal sürecinin HDP’nin öne çıkmasında en önemli gelişmeler olduğuna dikkat çeken katılımcılar, AKP’nin 13 yıllık iktidarının faşist baskılarının da HDP’nin oy artışında etkili olduğunu vurguladılar.

Seçim sürecinde din konusunda AKP’nin politikalarına karşı HDP’nin din meselesine yaklaşımıyla önemli bir başarı kazandığını vurgulayan katılımcılar, sonuç olarak barajı yıkmanın kendisinin faşizme karşı önemli bir kazanım olduğunu belirttiler.

 

“Bu süreçte önemli bir emek harcandı”

İkinci gündemde ise 2. ve 3. bölgelerden toplantıya katılan alanlar hem genel olarak Partizan’ın tavrına hem de kendi bölgelerinde yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi vererek değerlendirme yaptılar.

Çalışmaların olduğu alanlarda HDP’nin oy oranlarının geçtiğimiz yerel seçimlere oranla % 100 artış sağladığı ve bu süreçte seçim komisyonlarında aktif olarak yer alarak on binlerce ev ziyareti gerçekleştirildiğine değinildi. Seçim çalışmaları sırasında önemli bir emek harcandığına ve bir enerjinin açığa çıktığına dair yapılan vurgunun ardından “Bu süreçten çıkan önemli bir sonucunda önümüzdeki süreçte Partizan’ın HDK içindeki duruşunun güçlendirilmesi gerekliliğinin açığa çıkmıştır” denildi.

Toplantı 21 Haziran Pazar günü saat 13.00’te İstanbul-Sarıgazi’de bulunan Munzur Kültür Derneği’nde yapılacak Partizan merkezi seçim değerlendirme toplantısına katılım çağrısı ile son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu