Güncel

Seçim Yolsuzluğuna Amerika Onayı!

H.Merkezi: Seçimlerden önce Türkiye’yi ziyaret eden Washington merkezli Bipartisan Policy Center (BPC) 30 Mart yerel seçimlerine dair hazırladığı raporu Amerkan Kongresi üyelerine sundu.

Aralarında, ABD Temsilciler Meclisi eski danışmanlarından Alan Makowsky ve eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey’nin de bulunduğu BPC’nin raporu, AKP’nin 2011 seçimlerine göre gerilemekle birlikte kendi kitlesini büyük oranda koruduğunu vurgularken; Gezi İsyanı ardından yükselen kitle muhalefetine rağmen CHP seçmeninde ise ciddi bir artış olmamasının sorgulanması gerektiğinin altını çizdi.

Seçimlerin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iç politikada sertleşebileceği ya da yumuşayabileceği gibi farklı fikirlere de yer verilen raporda; Başbakan Erdoğan’ın bundan sonra nasıl davranacağını anlamak için dört noktaya bakılması gerektiğine dikkat çekti.

Oy sayımında usulsüzlük tartışmalarının toplumdaki sandık algısını değiştireceğini belirten rapor, sosyal medyaya sansür tartışmalarının da bu noktalardan birisi olduğunu belirtti.

MİT Yasası tartışmaları ile Erdoğan’ın otoriterleşme çabasının görünür olabileceğinin altı çğizldiği raporda, ayrıca, İsrail ile normalleşme ve “barış ve çözüm” süreci tartışmalarının da Erdoğan’ın siyasi geleceğini etkileyeceği kanaatinde.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu