Güncel

Sedat Yılmazsoy mezarı başında anıldı.

İzmir: Sedat Yılmazsoy birlikte mücadele yürüttüğü, birlikte tutsak düştüğü arkadaşları tarafından yaşamını yitirmesinin ardından mezarını yaptıran arkadaşları tarafından anıldı.

1970’li yıllarda Ege Bölgesi’nde TKP/ML saflarında faaliyet yürüten ve sonrasında yıllarca idamla yargılandıktan ve hapisten çıktıktan sonra yaşamını İzmir’de sürdüren Sedat Yılmazsoy, geçtiğimiz yılın 16 Mart’ında yaşamını yitirdi.

O dönem birlikte mücadele ettiği yoldaşları, birlikte idamla yargılandığı siper arkadaşları tarafından bu yıl mezarı başında yapılan bir anma ile anıldı.

Mezarı, o dönem birlikte olduğu arkadaşları tarafından yaşamını yitiren arkadaşları için, İMECE usulü ile oluşturulan bir havuzdaki bütçe ile yapıldı.

Yılmazsoy, mezarı başında yaşamına, mücadelesine dair yapılan konuşmalar, söylenen türkülerle anlatıldı, anıldı.

O dönem Sedat Yılmazsoy ile birlikte tutsak düşen ve TKP/ML davasından uzun süre hapiste kalan Muzaffer Öztürk, Yılmazsoy’a dair yaptığı konuşmada, Yılmazsoy’un mücadeleye katılması, devrimci mücadelesi, tutsaklık dönemi ile ilgili bilgiler verdi.

Orhan Bakır’ın kaçırılmasında yer alan Yılmazsoy’un, 1977 yılı ve sonrasında içerde kaldığı yıllarda ağır işkencelere maruz kaldığını belirtilen konuşmalarda, Yılmazsoy’un sürekli okuyan, yazan birikimli bir kişi olduğu vurgusu yapıldı.

Yılmazsoy, daha sonra yakalandığı hastalık nedeniyle geçtiğimiz yıl yaşamını yitirdi.

Tutsak olduğu dönemde birlikte kaldığı farklı örgüt davalarından bir çok kişi Yılmazsoy’un kişiliğine dair, tutsaklık dönemine dair pek çok konuşma yaptı.

Yapılan konuşmaların ardından Sedat Yılmazsoy’un sevdiği türkülerin yanı sıra birçok türkü söylenerek yapılan anma sonlandırıldı.

Anmaya Partizan okurları da katıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu