GüncelManşet

Sedat Yurtdaşı aklayamayacaksınız!

 

Amed’de Yeni Demokrat Kadın Aktivisti Aylin K, yanında staj gördüğü avukat Sedat Yurttaş tarafından tacize uğradığını beyan etmişti ve konuyla ilgili suç duyurusunda bulunmuştu.

Konuyla ilgili Cumhuriyet Savcılığının verdiği takipsizlik kararı üzerine Yeni Demokrat Kadın tarafından bugün gerçekleştirilen basın açıklamasıyla karar protesto edildi.

Diyarbakır Adliye Sarayı önünde gerçekleşen basın açıklamasında bir araya gelen kadınlar “ Erkek Yargı İşbirliğine Son, Tacize Sessiz Kalma Suça Ortak Olma” yazılı pankart açtılar. Ellerinde taşıdıkları pankartlarda “ İddia Değil Gerçek, Sedat Yurtdaş Hesap Verecek”, “ Tacizci Yargı İşbirliğine son” yazılı dövizler taşındı.

Keskesor, LGBTİ, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Yeni Demokrat Gençlik’in de destek verdiği basın açıklamasını YDK’lı Ezgi Gökalp okudu.

Gökalp Açıklamasında hukuk sisteminin kadın beyanını esas alma ve tersini ispat yükünü erkeğe yükleme ilkesini esas almadığını, bu hali ile de kadın cinayetlerinin taciz-tecavüz vakalarını akladığının altı çizilerek, iyi hal indirimlerinin, serbest bırakmaların yargının erkek karakterinin göstergesi olduğunun altı çizildi.

Verilen kararın kadınlara ‘tacize-tecavüze uğrasan da sessiz kalmalısın’ mesajı vermek anlamına geldiğini belirten Gökalp;Fakat “erk’’ek yargının erkekleri ödüllendirdiği bu düzene boyun eğmeyeceğiz! Cinsel şiddeti teşhir etmeye devam edeceğiz! Sedat Yurtdaş’ın daha önce birçok kadına aynı saldırılarda bulunduğu ve bu kadınların  baskılardan dolayı durumlarını kadın kurumlarına bildirmelerine karşın, resmi makamlar önünde dillendirememesi, bizim Sedat Yurtdaş’ın tacizci olduğunu bildiğimiz gerçeğini örtmemektedir. Tacizcileri aklayan eril hukuk sisteminde, bu davanın takipçisi olmaktan vazgeçmeyeceğiz! .Biz bitti demeden, bu dava bitmeyecek” sözleri ile açıklamayı sonlandırdı.

Açıklamanın ardından açıklama, atılan sloganlarla sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu