GüncelManşet

“Sedat Yurtdaş’la aynı mesleği yapmak istemiyoruz”

İstanbul: Amed’te avukat Sedat Yurtdaş’ın yanında stajını yaparken sistematik olarak tacize maruz kalan Yeni Demokrat Kadın aktivisti genç avukat, Diayrbakır Başsavcılığı’na şikayette bulunmuş, söz konusu dava takipsizlik kararı ile sonuçlanmıştı.

Konuyla ilgili tacize uğrayan kadının müvekkilliğini üstlenen kadın avukatlar tarafından bugün (20 Şubat) Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. YDK’nın da katıldığı basın açıklamasında açıklamayı avukatlar adına Av. Ezgi Duman okudu.

 

“Avukatlar adliyelerde, bürolarda tacize maruz kalıyor”

Erkek-yargı işbirliğinin açık göstergesi olan takipsizlik kararı ne ilktir ne de son. Biz kadınlar toplu taşıma araçlarından, yatak odalarımıza kadar yaşamımızın her alanında tacize maruz kalıyoruz” diyen Duman, kadın avukatların adliyelerde, bağlı çalıştıkları ya da staj yaptıkları hukuk bürolarında her an tacize, mobbinge maruz bırakıldıklarını da belirtti.

 

“Bu taciz hepimize yapılmıştır”

Bunları açıkladığımızda ise karşımıza ‘erkeğin mağduriyeti’ ya da bu olayda olduğu gibi erkeğin ‘iyiliği, dürüstlüğü, kariyeri’ çıkıyor ve cinsel saldırı gibi kadın tarafından varlığının ispatlanması, hatta açıklanması bile çok zor olan bu türlü vakaları bizim ispatlamamız bekleniyor” diyen Duman, “Tam da bu yüzden bu taciz hepimize yapılmıştır, taciz mağduru arkadaşımıza yönelik suçlamalar hepimizin sesini kısmak, yaşadığımız ve daha yaşayacağımız tüm vakaların üstünü örtmek için ortaya atılmaktadır” diyerek tacize karşı dayanışma çağrısında bulundu.

 

“Tüm kadınlar için adalet istiyoruz”

Sedat Yurtdaş’ın mesleğinden ihraç edilmesi gerektiğini belirten Duman, “Yurtdaş ve çevresindekiler tacize uğrayan arkadaşımıza türlü suçlamalar yöneltse de, yargı makamları bir kez daha tacizciyi aklamaya çalışsa da bizler buradayız, taciz mağduru arkadaşımızın yanındayız” dedi.

Yargıya ve Diyarbakır Barosu’na seslenen Duman, “Taciz mağduru arkadaşımız değil, ‘kadın beyanı esastır, aksini ispat yükümlülüğü erkeğe aittir’ ilkesi temel alınarak, Sedat Yurtdaş yargılanmalıdır” dedi.

Tacizci Yurtdaş’la aynı mesleği icra etmek istemediklerini vurgulayan Duman, “Diyarbakır Barosu tarafından Yurtdaş hakkında meslekten men edilmesi kararının verilmesini talep ediyoruz. Bu davanın peşini bırakmıyor, sadece tacize uğrayan arkadaşımız için değil, tüm kadınlar için adalet istiyoruz”  diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.

Kadınlar sık sık “Yaşasın kadın dayanışması”, “Tacize son”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganlarını attılar. Eylemin ardından avukatlar karara itirazda bulundular.

 

[widgetkit id=478]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu