Gençlik

Selçuk’ta gözaltı ve tutuklamalara protesto

10 ilde Halk Cephesi’ne yönelik polis tarafından evlere ve derneklere yapılan baskın sonucu, Konya’da 5 öğrencinin gözaltına alınması ve 3 öğrencinin tutuklanması Selçuk Üniversitesi öğrencileri tarafından protesto edildi.

Merkezde bulunan Eğitim-Sen Konya Şubesi önünde basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasına Eğitim-Sen, YDG, SGD, BDP ve Halkevleri de katıldı. Kitle sık sık “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganlarını attı.

Kitle adına basın açıklamasını Selçuk Üniversitesi öğrencilerinden Maden Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Koray Aspir yaptı. Aspir yaptığı konuşmada “Faşist AKP devrimcilere, sosyalistlere ve yurtseverlere karşı saldırılarını gün gittikçe artırmaktadır. Halkların direniş ve diriliş günü olan Newroz’da Kürt yurtsever ve sosyalistlere yapılan gözaltı ve tutuklama saldırıları, devam eden KCK operasyonlarından sonra, en son saldırısını da Halk Cephesi ve Gençlik Federasyonu’na karşı gerçekleştirmiştir” dedi.

Aspir, tutuklanan arkadaşlarının Grup Yorum’un konser afişini asmalarının, konsere katılmalarının, parasız eğitim istemelerinin ve 1 mayıs’a katılmalarının illegalize edilmeye; tüm bu demokratik çalışmaların “örgüt üyeliği, propaganda ve örgüt adına faaliyette bulunma” olarak gösterilmeye çalışıldığını belirtti.

 

Konya YDG

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu