Emek

Sendikalaşan işçileri atan patrona hapis cezası

Adıyaman’da bir tekstil fabrikasında sendikalaşan işçileri işten atan patrona “sendikal hakkı engellemek” suçundan 77 kez hapis cezası verildi.

2010 yılında Öz İplik-İş sendikasında üye olan işçiler işten atma saldırısıyla karşılaştı. Atılan 128 işçiden yalnızca 12’si  işe iade davası açarken, işçilerin davası sonuçlandı. İşe iade davası açan işçiler, 12 aylık brüt ücret tutarında sendikal tazminat kazandı.

Ayrıca sendikanın 128 işçi adına açtığı ceza davasında 51 işçi dava aşamasında şikayetlerini geri çekerken 77 işçi adına süren dava sonuçlandı.

5 yıl süren dava sonucunda 77 işçinin “Sendikal haklarını kullanması engelleme” suçundan patron 77 kez 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme daha sonra  cezalarda 6’da 1 oranında indirim yaparak, 77 kez  5 ay hapis cezasına çevirdi. Mahkeme cezanın, 2 yıldan az olması ve patron hakkında daha önce 3 yıldan fazla hapis cezasının olmamasını dikkate alarak, cezasının ertelenmesini hükmetti. Bölge idare mahkemesinden de aynı karar çıkarsa, patron 5 yıl içinde herhangi bir suç işlerse, hapis cezası çekmek zorunda olacak.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu