Güncel

SES’ten Dünya Hemşireler Günü açıklaması

 

İstanbul: İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Mono Blok önünde 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü sebebiyle bir araya gelen SES Aksaray Şubesi üyeleri basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Bütünüyle yok sayılmış, çalışma alanları daraltılmış, müşteri olarak hastalara yaklaşan ve bunun için ki hemşirelere “güleryüzlü olun” diyen sistemin sağlık alanında mağdurları olduklarını ifade eden bir açıklamanın ardından SES Aksaray Şubesi adına Huriye Üzümcü basın açıklamasını yaptı.

Üzümcü, üniversite hastanelerinde hemşire açığının had safaya ulaştığını ifade ederek üniversitelere yeterli kadro verilmediğini belirtti. Hemşirelerinin maaşlarının ve diğer haklarının döner sermayeden karşılanmak zorunda bırakıldığını ve zaten mali kıskaç içinde olan üniversite hastanelerinin yeterli hemşire çalıştırmadığı için bir çok birimi kapatmak zorunda olduğunu söyleyen Üzümcü, “Mevcut durumda hemşireler yasal yıllık izinlerini kullanamaz durumdalar. 2013 yılında ameliyathanelerde çalışan hemşireler yıllık izinlerinden sadece on gün izin kullanabilirsiniz diyerek izinlerini kullanamadılar. Birikmiş nöbet izinlerini hiç kullanamaz durumdalar. Ev ve iş yeri arasında yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Hiçbir sosyal hakları kalmadı. Çeşitli meslek hastalıklarına yakalandılar” dedi.

Üzümcü, hemşirelerin taleplerini ise, “Sağlıkta dönüşüm programından vazgeçilsin, 24 saat açık kreş ve çocuk bakım evleri açılsın, fiili hizmet zammı ve erken emeklilik hakkı verilsin, 4/b, 4/c, taşeron ve sözleşmeli çalışan tüm hemşireler kadroya alınsın, haftalık çalışma süresinin 35 saate düşürülmesi, İLO hemşirelik antlaşması imzalansın, cinsiyetçi iş bölümüne son verilsin, işyeri sağlık birimleri açılarak, iş kazaları ve meslek hastalığı tanımları yapılsın.” şeklinde ifade etti.

Basın açıklaması “Köle değil hemşireyiz”, “Esnek, angarya çalışmaya hayır”, “Güvenceli iş, güvenceli gelecek istiyoruz” vb. sloganlarla sona erdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu