Güncel

‘Sevgili Demirtaş’ sözü nedeniyle dokunulmazlığının kaldırılması istendi

Garo Paylan, "Çok sevgili Selahattin Demirtaş deyince ne oluyor acaba?" diye sordu.

28 HDP’li milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için hazırlanan fezlekeler Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderildi. Dokunulmazlığının kaldırılması istenen milletvekilleri arasında HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da bulunuyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Meclis’e gönderilen fezlekelerde, Garo Paylan’ın “Sevgili Selahattin Demirtaş için, Figen Yüksekdağ için ve sevgili Leyla Güven” sözleri, “suçu ve suçluyu övmek” olarak değerlendirilerek dokunulmazlığının kaldırılması istendi.

Garo Paylan’ın 26 Mart 2019 tarihinde Diyarbakır’da yaptığı ve yargılamaya konu edilen konuşmasındaki sözler şöyle: “(…) Sevgili Selahattin Demirtaş’ın sözünü bir kere anlatmamız gerekiyor, bir kere daha ama bu sefer en güçlü şekilde anlatmamız gerekiyor. Şimdi değerli arkadaşlar, o zalimlere bu pazar gereken dersi hep beraber ve güçlü şekilde verecek miyiz? (…) Bu pazar da sevgili Selahattin Demirtaş için, Figen Yüksekdağ için ve sevgili Leyla Güven için en güçlü dersi vereceğimize güveniyorum.”

BOĞAZİÇİ, KAVALA, GEZİ PAYLAŞIMLARI DA SUÇ SAYILDI

Paylan’ın çeşitli sosyal medya paylaşımları da dosyada “suç” olarak değerlendirildi. “Boğaziçi Üniversitesi’ne de kayyım rektör atadılar. Üniversiteleri özgür olmayan ülkenin geleceği aydın olamaz! Bu küçük saltanat kısa sürecek. Devran döndüğünde üniversiteler rektörlerini yeniden kendileri seçecek” paylaşımı, rektörün yasal yollarla atanmayarak kayyım olarak lanse edildiği gerekçesiyle; “Osman Kavala bugün pespaye bir ‘iddianame’ ile hakim karşısına çıkıyor. Ona ve sevenlerine üç yıldır yaşattığınız zulüm yeter! Osman Kavala’dan özür dileyin ve serbest bırakın” paylaşımı ise “suçu ve suçluyu övme” olarak fezlekede yer aldı.

İlahi Sevgili Selahattin Demirtaş

Garo Paylan gelişmelerin ardından yaptığı bir twitter paylaşımı ile “Çok sevgili Selahattin Demirtaş deyince no oluyor acaba?” diye sordu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu