Dünya

Shenzhen Jasic işçilerine destek olan öğrenciler tutuklandı

Maoist öğrencilerin koalisyonu, şu anda hem internet sansürü hem de doğrudan polis baskısıyla seslerini susturmaya çalışan yetkililer için büyük bir endişe kaynağı olmuş durumda.

Shenzhen’deki Jasic Technology’de sendika kurmaya çalışan işçileri destekleyen 50’den fazla öğrenci sabah erken saatlerde kentteki kiralık konaklama mekanlarına düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındı.

24 Ağustos’ta saat 5.00’de meydana gelen baskında, gözaltına alınanlar arasında Lan Zhiwei, Yu Kailong ve Yu Weiye’nin de bulunduğu bildirildi. Yine tutuklananlar arasında, daha önce toplu bir tutuklamadan kefaletle serbest bırakılan üç işçinin yanı sıra öğrenci eylemciler Yue Xin ve Zhan’ın da yer almakta.Ayrıca tutuklananlar arasında Zhenzhen ve Pekin Üniversitesi’nden Feng Ge ve Renmin ve Nanjing Üniversitesi’nden birkaç öğrencide bulunmakta.

Tutuklanan öğrenciler, Çin’de işgücü aktivistleri olarak adlandırılan, kendilerini gayri resmi olarak solcu ve Maoist olarak tanımlayan, uluslararası emek gruplarının bir parçası olan ve Jasic işçilerinin mücadelesiyle dayanışma içinde olan bir grubun parçası.

Shenzhen Borsası’nda işlem gören, endüstriyel kaynak ekipmanları üreten Shenzhen Jasic Technology Co Ltd.’de çalışanlar, düşük ücret, kötü çalışma koşulları ve kötü yönetim uygulamalarından uzun süre şikayetçi olmuştu.

Mayıs 2018’de, fabrikadaki bir grup işçi, yönetim ihlallerini karşılamanın en iyi yolunun, sendikalaşma ve yerel Pingshan bölge sendika federasyonunun da örgütlenmeyle olacağına karar verdiler.

Ancak, sendika yetkilileri işçilere yardım etmeyi reddetti ve Jasic fabrikasındaki patronlarla birlikte çalışma ve özellikle de aktivistleri dışlayan bir işletme sendikası (sarı sendika bn.) kurmak için harekete geçtikleri açığa çıktı.

16 Temmuz’da, birkaç işçi işten atıldı ve daha sonra kiralık haydutlar tarafından dövüldüler.  20 Temmuz’da işçiler tekrar fabrikaya girmeye çalışırken, polis müdahale etti ve işçiler tutuklandılar.

Jasic işçileri ve destekçileri sosyal medyada tutuklama haberlerini yayınladılar ve tutuklular çok geçmeden serbest bırakıldı. Eylemciler fabrika ve polis karakolu dışında protesto gösterileri düzenlemeye devam ettiler ve bu da 27 Temmuz’da “polisle mücadele” (polise mukavemet bn. ) iddiasıyla 30 kişinin Shenzhen polisi tarafından gözaltına alınmasına yol açtı.

Ancak, bu tutuklamalar sadece çalışanlar için daha fazla destek sağladı. Tanınmış öğrenci aktivist Shen Mengyu tüm tutukluların serbest bırakılmasını talep etmek ve yerel sendikaya müdahale etmek için baskı yapmak konusunda lider rol oynadı. Gözaltındakilerin birçoğu Ağustos ayı başlarında serbest bırakıldı, ancak 14’ü hala gözaltında kaldı. Eylemlerde öncü bir rol oynayan Shen 11 Ağustos’ta kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı. Shen’in halihazırda Shenzhen’de bir yerlerde ev hapsinde olduğuna inanılıyor.

Bu gelişmeler üzerine Maoist örgütler ve “emekli” Komünist Parti yetkilileri Shenzhen’e geldi ve işçilerin mücadelesini destekleme çağrısı yaptılar. Onlar: “Bu, işçilerin büyük uyanış anı. Sayı olarak küçük olabilirler ancak ne kazandıklarının henüz farkında değiller” dediler. Yine Zhengzhou’dan 67 yaşındaki bir Maoist olan Song Ying, South China Morning Post’a verdiği demeçte, “Bu, Çin’deki işçi direnişinin bir dönüm noktasıdır” demektedir.

Maoist öğrencilerin koalisyonu, şu anda hem internet sansürü hem de doğrudan polis baskısıyla seslerini susturmaya çalışan yetkililer için büyük bir endişe kaynağı olmuş durumda.

Kaynak: http://www.clb.org.hk/content/police-raid-student-group-support-shenzhen-jasic-workers-grows

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu