Kadın

Siirt’te Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlamaları

 

Kadın sorununun en çok yaşandığı illerden biri olan Siirt’te Dünya Emekçi Kadınlar Günü, bu sene 6 Mart’ta Newroz alanında kutlandı. Barış ve Demokrasi Partisi İl Teşkilatı tarafından düzenlenen kutlamaya, BDP Amed Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gülten Kışanak, Siirt Belediye Eş Başkan adayı Belkıs Beştaş Epözdemir, Kurtalan Adayı Hatice Sevil Tekin, BDP Siirt Eş Başkan Adayı Tuncer Bakırhan ile BDP Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak katıldı.

Dövizlere Polis Engeli

Alanda DÖKH imzalı döviz taşımak isteyen kadınlar polis engeliyle karşılaştı. Polisler izin alınmadığı gerekçesiyle bu dövizlerin taşınmasına izin vermedi.  Kadınlar engelleme üzerine Abdullah Öcalan, Paris’te katledilen 3 Kürt kadın devrimci Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan, posterleri ile PKK, KJB, KCK bayraklarını ve Türkçe, Arapça, Süryanice, Soranca dilinde pankartlar açtı.

 Kışanak “Yerel yönetimlerde eşit temsil, görev, sorumluluk istiyoruz..”

BDP Amed Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gülten Kışanak konuşmasında kadın dayanışmasının, örgütlenmesinin önemini vurguladı; “Her mahallede, her köyde kadın örgütlenmesini kurmamız halinde kadınlara karşı hiç kimse elini kaldıramaz, şiddet uygulayamaz, kadına ikinci sınıf muamelesi yapamaz.” Kışanak; “Yerel yönetimlerde eşit temsil, görev, sorumluluk istiyoruz. Biz kadınlar elimizi taşın altına koyuyoruz. Tüm gücümüzü halkımızın özgürlük mücadelesi için seferber ediyoruz. Yerel yönetimlerde halkımıza hizmet etmek için yola çıkıyoruz”  diyerek kadının yerel yönetimdeki yerine dikkat çekti. Siirt Belediye Eş Başkan adayı Belkıs Beştaş Epözdemir konuşmasında kadınların sokaklarda, alanlarda, direnişlerde olduğunu belirterek kadınların mücadeledeki önemine değindi. DÖKH aktivisti Ayşe Ekinci ise, Öcalan’ın 8 Mart mesajını okudu.

Kadınlar, Çocuklar ve Renkler

Alanda her zaman olduğu gibi renkli görüntüler vardı. Rengârenk yöresel kıyafetler giyinmiş kadınlar, çocuklar, Koçer kadının çantasında bütün gürültüye rağmen uyuyan bebek, yaşına ve tüm hastalıklarına rağmen Siirt’in dört bir yanından gelen analar…

Etkinlik MKM bünyesinde faaliyet gösteren müzik gruplarının müzik dinletisi ile devam etti. Kadınlar halay çekip şarkılara, türkülere zılgıtlarla, sloganlarla eşlik ettiler. Son olarak Ayfer Düzdaş konseriyle kutlamalar sona erdi.  (Siirt’ten bir YDK’lı)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu