GüncelManşet

#Silvanasesver!

H. Merkezi: Silvan’da “sokağa çıkma yasağı” adı altındaki OHAL ile sıkıyönetim uygulamaları devam ediyor.

Günlerdir süren abluka ve katliamda şimdiye kadar 6 kişinin katledildiği onlarca kişinin yaralandığı belirtildi. HDP’li vekillerin mahallere girişine izin verilmezken “yetkililer” mahalleleri haritan “silme” “tehdidinde” buluyor.

HDP Milletvekili Ziya Pir, İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin kendilerine “Silvan’daki bu üç mahalleyi haritadan sileceğiz” dediğini dile getirdi.

OHAL’nin 8. günü geride bıraktığı Silvan’da Tekel, Mescit ve Konak mahallerinde saldırılar şiddetlendi.

Zırhlı polis araçlarıyla ablukada tutulan üç mahalleye karşı tepelerden tank ve top atışları yapılmakta, birçok ev kurşun ve bombaların hedefi olurken, bazı evler ise yakıldığı belirtildi.

Silvan’da incelemelerde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ilçede korkunç bir tablo ile karşılaştıklarını söyledi.

“Emir yukardan geldi”

silvanasesverİçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili ile yaptıkları görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

“İçişleri Bakanlığına bağlı bir yetkili bize aynen şöyle söyledi; ‘Biz Silvan’daki bu üç mahalleyi haritadan sileceğiz.’ Şimdi yaşanan budur. Sivil halk gözetilmeden her yere ateş açılıyor. Asker, polis ya da hiçbir yerde kaydı olmayan benim ‘kelle avcısı’ dediğim

Silvan mahallelerinde ağır silah kullanıldığını belirten Pir, mahalleri gören tepelere tanklar konuşlandırıldığını, binalara top atışı yapıldığını, sivillerin bodrum katlarına 10-15 kişilik gruplar halinde sığındığını, özel harekât timlerinin canlı gördükleri her şeye ateş açtığını söyledi.

Yaptıkları görüşmelerin sonuçsuz kaldığını söyleyen Pir, Vali ve Kaymakam’ın “Emir yukarıdan geldi” dediğini aktardı.

 Şırnak’ın Dicle Mahallesi de ateş altında!

Şırnak’ın Dicle Mahallesi’ni sabah saatlerinde ablukaya alan polis saldırıya başladı, halk direnişe geçti. Mahalleden yoğun silah sesi geldiği belirtildi.

AKP’nin özyönetim ilan edilen noktalara yönelik saldırıları Silvan’dan sonra dün (9 Kasım) Cizre, Nusaybin ve Tuşba’da yaşanırken, bugün ise Şırnak’ın Dicle Mahallesi’nde devam etti. Sabah saatlerinden itibaren mahalleyi giriş çıkışlarını tutarak ablukaya alan özel harekât polislerine halk tepki gösterdi.

Halkın direnişi polisi geri püskürttü

şırnak dicle mahallesiHalkın eyleme geçmesi üzerine polis saldırısı ve çatışma başladı. Mahalleden yoğun silah sesleri yükselirken, zırhlı araçlardan evlere ateş açıldığı belirtildi. Okullarına giden öğrenciler de evlerine gönderildiği belirtildi.

Mahalle halkının sergilediği direniş ise saldırıyı kırdı. Özel harekât polisleri mahalleden çekilmek zorunda kaldı. Çatışma sonucunda iki polisin yaralandığı ileri sürüldü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu