Güncel

Şırnak’ta ve Dersim’de ailelere cenaze vermeme işkencesi sürüyor

Devletin gerilla vermeme işkencesi Şırnak'ta ve Dersim'de devam ediyor.

DNA verilmesine rağmen 8 gerillanın cenazesinin 33 gündür ailelerine teslim edilmezken, Dersim’de 4  gerillanın cenazesi ailelerine henüz verilmedi.
8 HPG’linin cenazelerin verilmemesini meclis gündemine taşıyan HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a cenazelerin neden verilmediğini sordu.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, Şırnak Devlet Hastanesi’nde 33 gündür morgda bekletilen 8 cenazenin ailelerinin DNA örneği vermesine rağmen teslim edilmemesini Meclis gündemine taşıdı.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi veren Kaçmaz, “Şırnak’ta Çeşitli tarihlerde Cudi ve Gabar Dağları ile Besta Dereler bölgesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren 8 kişinin DNA testi yapılmasına rağmen yaklaşık 33 gündür cenazeler ailelere teslim edilmemiştir” diye belirtti.
Kaçmaz, Oktay’a şu soruları yöneltti:
“*Yaşamını yitirenlerin kimlik bilgileri bilinmesine rağmen cenazelerinin teslim edilmemesinin nedeni nedir?
*DNA testi 15 günde sonuçlanan bir işlem olmasına rağmen söz konusu cenazelerin teşhisi için DNA test sonuçlarının yaklaşık 33 gün sonuçlanmamasının gerekçesi nedir?
*Cenazelerin ailelere teslim edilmesi için herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?
*Cenazeleri teşhis edilmediği için ailelere teslim edilmeyen, benzer bir şekilde morglarda bekletilen başka cenazeler var mıdır?
*Cenazelerin ailelere teslim edilmemesi noktasında hükümetinizin herhangi bir talimatı var mıdır?”
Dersim’deki 4 gerillanın cenazesi de verilmiyor
7-9 Eyül 2020 tarihleri arasında Dersim-Ovacık’ta üç gün boyunca savaş uçakları ve SİHA’lar tarafından gerçekleştirilen bombardıman ve yaşanan çatışma sonucunda  TKP/ML gerillaları  Erol Volkan İldem ve Fadime Çakıl  ve yine 2-4 Ekim tarihlerinde yine Dersim’in Ovacık ilçesinde gerçekleştirilen bombardıman sonucu TKP/ML  gerillaları Ali Kemal Yılmaz ve Gökçe Kurban yaşamını yitirmişti.

Yaşanan çatışmanın ardından Malatya Adli Tıp Kurumuna götürülen cenazeler ailelerine iki ayı geçmesine rağmen teslim edilmedi. Aylardır haber bekleyen aileler çocuklarının cenazelerine ulaşmak için basın toplantısı ve açıklamalar gerçekleştirmişti.

Şuana kadar bir sonuç elde etmeyen aileler ATK işkencesinin son bulmasını istiyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu