GüncelManşet

Şişli Etfal’de Özgecan için eylem

İstanbul: Mersin-Tarsus’ta Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından Türk Tabipler Birliği (TTB), Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) ve İstanbul Tabip Odası (İTO) bugün (17 Şubat) Şişli Etfal Hastanesi’nde basın açıklaması düzenledi.

Kadın sağlık emekçilerinin yoğun katılım gösterdiği eylemde “Yasta değil isyandayız!” pankartı açılırken, sık sık “Kimsenin namusu değiliz”, “Kadınlar artık susmayacak” ve “Özgecan’ın hesabını soracağız” sloganları atıldı.

İlk olarak söz alan Şişli SES sekreteri Cemre Duman, Özgecan’ın katledilmesinin yaşadığımız topraklar üzerinde kadına yapılan katliamın bir örneği olduğunu belirterek “Bu erkek akılın yansıttığı bir biçimdir” dedi.

TTB adına söz alan Lale Tırtıl ise, “Bizi bir kez daha buluşturan şey öfke dilinin öldürdüğü kadınlar” diyerek kadınların değil ailenin korunduğunu ve aile içinde de kadınların öldürüldüğünü ifade etti.

Basın açıklamasını İTO Yönetim Kurulu üyesi İncilay Erdoğan yaptı. Erdoğan, Kadına yönelen erkek şiddetinin ve cinayetlerin her yıl katlanarak arttığına dikkat çeken Erdoğan, sağlık çalışanları olarak bu şiddetin tanığı olduklarını ve kadınların yaralarını sarmaya çalıştıklarını belirtti.

Kadına yönelik şiddetin ‘münferit’ olmadığını kaydeden Erdoğan, “Bu salgının sorumluluğunu üstlenen bir kurum, yetkili yoktur. Aksine ülkenin Aile Bakanı ‘cinayetleri sağır sultana duyurmaya gerek yok’ ifadesini kullanarak “bu ağır tabloyu sıradanlaştırmaktadır” dedi. Basın açıklamasının ardından hastane içerisinde yürüyüş  yapılarak ve eylem sloganlarla sona erdirildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu