GüncelManşet

Skandaldan Mehmet Ağar çıktı


1980 askeri faşist cuntasından sonra gözaltına alınan ve yoğun işkencelerden sonra katledilen TKP/ML Genel Sekreteri Süleyman Cihan davasında yeni skandallar ortaya çıktı.

Cnnturk.com’dan Murat Aydın’ın haberine göre, 29 Temmuz 1981’de gözaltına alınıp, işkenceyle öldürülen TKP/ML Genel Sekreteri Süleyman Cihan soruşturmasında önemli gelişmeler yaşandı. Süleyman Cihan, emniyette aylar boyunca işkence görmüş, fakat gözaltına alındıktan 1 gün sonra örgüt evi teşhisi gerekçesiyle götürüldüğü Bostancı’daki bir apartmanın 6. katından atlayıp intihar ettiğine dair belgeler düzenlenmişti.

Süleyman Cihan’ın avukatı ve aynı zamanda davada müşteki olarak bulunan Ahmet Cihan, 07 Haziran 2012’de “Süleyman Cihan’ın 29 Temmuz 1981’de yakalanarak gözaltına alındıktan sonra işkenceyle öldürüp, sonra intihar görüntüsü veren yetkililerin cezalandırılması” için Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurusunda İstanbul 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Necdet Üruğ, Sıkıyönetim Adli Müşaviri Kıdemli Hâkim Albay Durmuş Akşen, Emniyet Müdürü Şükrü Balcı (ölü), Emniyet 1. Şube Müdürü Tayyar Sever, Emniyet 2. Şube Müdürü Mehmet Ağar, Sıkıyönetim Savcısı Hâkim Yüzbaşı Erdoğan Savaşeri, Bostancı Emniyet Başkomiserliği’nde görevli polis memuru İbrahim Şahin, polis memurları Bayram Kartal ve Mehmet Yetiş’in cezalandırılması talep edildi.

Ahmet Cihan’ın bu başvurusundan sonra ise devlet adına suç işlemiş olan yetkilerinin hukuk tarafından nasıl korunduğu da bir bir ortaya çıktı. Devletin katilleri nasıl koruduğu bunun için kendi hukukunu biler nasıl ayaklar altına aldığı dava boyunca ortaya çıkan belgelerle bir kez daha ispatlanmış oldu. Bununla birlikte 12 Eylül askeri faşist cuntasından 42 yıl sonra, devletin AKP eliyle 12 Eylül darbesiyle hesaplanıldığı iddialarına karşın 12 Eylül zihniyetinin nasıl devam ettiği de.

 Mehmet Ağar Aklanmak İsteniyor

Davada, Cumhuriyet Savcısı Seyfettin Atıcı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bir yazı yazarak Cihan’ın gözaltına alındığı 29/07/1981 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü birinci ve ikinci şube müdürlerinin kimler olduğunun belirlenmesi, Mehmet Ağar’ın olay tarihte hangi görevde bulunduğunu tespitini istedi.
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 03/08/2013 tarihinde gönderdiği cevapta ise işkence ile öldürülen ve hakkında olay yeri tutanağı, savcılık yazışmaları bile bulunan Süleyman Cihan için “herhangi bir soruşturma kaydı bulunmamaktadır” denildi. Yazıda ayrıca yıllarca devletin çeşitli kademelerinde görev yapmış, Emniyet Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı yapmış olan Mehmet Ağar hakkında “Dosyası Genel Müdürlüğümüzde bulunmadığından incelenememiştir” denildi.
Süleyman Cihan’ın katledildiği İşkence soruşturmasında asıl skandal cevap ise bu yazının ekinde gönderilen belge ile ortaya çıktı. O dönemde 1. Sınıf Emniyet Müdürlüğü görevini yürüten Cafer Teyyar Sever’in özlük dosyasında çok çarpıcı bir bilgi yer aldı. Süleyman Cihan ile ilgili o dönemde savcılık yazışmasında 2. Şube Müdürü olarak imza atan Mehmet Ağar’ın aslında İstanbul Emniyet Müdür Şube Yardımcısı olduğu anlaşıldı.
Yani Cihan’ın işkence ile öldürülüp, intihar görüntüsü verildiği dönemdeki yazışmalarda (31 Temmuz 1981) 2. Şube Müdürü olarak imza atan Ağar aslında (1980 ile 1983 yılları arasında) 1. Şube Müdür Muavini olarak görevdeymiş. Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı’na o dönem Süleyman Cihan’ın ölümüyle ilgili yazılan yazışmaya Mehmet Ağar, 2. Şube Müdürü olarak imza atmış.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün 21-08-2013 tarihinde savcılığa gönderdiği yazıda da dönemin sorumluları koruma tavrı devam etti. Hakkında bilgi belge istenen o dönemin sorumluların görev yerlerini bildirmeyen polis, buna gerekçe olarak da 1996 yılında meydana gelen su basmasını gösterdi. Su basmasından dolayı özlük dosyalarının kullanılamaz olduğunun belirtildiği cevabi yazıda Mehmet Ağar’ın Asayiş şube Müdürlüğü’nde göreve başlama ve ilişik kesme tarihlerinin tespit edilemediği ifadesi kullanıldı.
Yazışmada ayrıca “Ağar’ın 1981-1984 yılları arasında Asayiş şube Müdürü ve Şube 2. Müdürü olarak imzalamış olduğu evrakların tespit edildiği” belirtiliyor. Buradaki ifadeye dikkat, zira Ağar o dönemde 1. Şube Müdür Muavini olarak görev yapıyordu. Ama Emniyetten gelen bilgide o dönemde yapılan kanunsuzluk itiraf edilmiş de oluyor.

Ağar’ın görevi Genelkurmay Başkanlığı’nın belgesinde ortaya çıkıyor
Emniyet Genel Müdürlüğü’nden cumhuriyet savcılığına gönderilen son belge ise Mehmet Ağar’ın o dönemdeki görevi ile tartışmalara son noktayı koyarken, Ağar’ın o dönemde işkenceyle öldürülen Süleyman Cihan yazışmalarında görevi olmadığı halde, “görevli” olarak imza attığı ortaya çıkıyor. Genelkurmay Başkanlığı 1. Ordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı Selimiye’den İçişleri Bakanlığı’na 22 Aralık 1980’de gönderilen belgede Mehmet Ağar’ın 1. Şube Müdür Muavini olduğu yer alıyor.

Ahmet Cihan’dan soruşturmaya tepki
Bütün bu ayrıntıları cnnturk.com’a değerlendiren Süleyman Cihan’ın kardeşi avukat Ahmet Cihan, “devletin emniyet teşkilatının bu taleplere verdiği cevaplar, soruşturmayı engelleyici türden cevaplardır. Devletin çeşitli kademelerinde görev yapmış emniyet mensupları adı çeşitli işlere karışmış, bu görevlerinden bir kısmı yargılanmış, ama yinede haklarında bilgi ve belge yoktur” dedi.
Cihan, “Özellikle Mehmet Ağar’ın nasıl korunduğu dikkat çekmektedir. Mehmet Ağar ile ilgili kayıtlar yok. Emniyet Genel Müdürlüğü yapmış bir emniyet görevlisi ile ilgili kayıtlar yok. Ancak Cafer Teyyar Sever’in özlük dosyasında ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı’nın evrakı Mehmet Ağar’ın ilgili tarihte, halihazır görev yeri olarak 1. Şube Müdür Muavini olarak yer alıyor” diye konuştu.

“Mehmet Ağar, Süleyman Cihan’ın öldürülmesinde özel bir görev mi üstlendi?'”

Ahmet Cihan şöyle konuştu: “1. Şube Müdür muavini olan Mehmet Ağar, Süleyman Cihan dosyasında Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı’na 31 Temmuz 1981 tarihinde Süleyman Cihan ile ilgili yazdığı yazıda şube 2. Müdürü olarak evrak imzalıyor. Mehmet Ağar’ın resmi evrakta yer alan görev ile, imza olarak kullandığı görev arasındaki farka dikkat çekiyorum. Soru Şu: ‘Mehmet Ağar, Şube 2 Müdürü olmadığı halde, Süleyman Cihan’ın öldürülmesinde özel bir görev mi üstlendi?’

Ahmet Cihan, “12 Eylül üzerinden 33 yıl geçti ama 12 Eylül zihniyeti devam ediyor. Bu cinayetin işlenmesi üzerinden de 33 yıl geçti. 33 yıldır, failleri yargı önüne çıkarılamıyor. 33 yıldır görülüyor ki, devlet kodlarını değiştirmedi, suç işleyen kamu görevlilerini koruyor. Devlet işlemiş olduğu cinayetlerle yüzleşmeyi hala reddediyor” dedi.

Süleyman Cihan İşkencede Katledildi
Süleyman Cihan, TKP/ML-TİKKO yöneticisi olduğu iddiasıyla 12 Eylül darbesi sonrasında 29-07-1981 yılında gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlügü 2. Şube’de aylarca kalan Süleyman Cihan’ın cesedi ‘hüviyeti meçhul” etiketiyle kimsesizler mezarlığına gömüldü. Onu Emniyet’te gören arkadaşları, Cihan’a yönelik günlerce işkence yapıldığını defalarca hem ifadelerinde hem de sözlü olarak naklettiler.
Fakat, kimliği bilinerek gözaltına alınan Süleyman Cihan için Emniyet, 30 Temmuz 1981’de bir binanın 6. katından atlayıp intihar ettiğini gösteren bir belge düzenledi.

Polise göre Cihan sadece bir gün gözaltında kalmış ve 30 Temmuz’da Bostancı’da götürüldüğü bir evin 6. katından atlayarak intihar etmişti. Oysaki o dönemde yapılan yazışmalar, ailenin açıklamaları ve Süleyman Cihan’ı tanıyan arkadaşları Cihan’ın uzun süre emniyette kaldığını ve yoğun işkenceler sonucu öldürüldüğünü, sonra da intihar görüntüsü verilerek bir binadan atıldığını gösterir. Süleyman Cihan’ın işkenceyle ölümünde ise iki isim çok tanıdıktır.
Biri Mehmet Ağar ( O dönemki yazışmalarda 2.Şube Müdürü olduğu belirtiliyor) bir de Susurluk kazasıyla gündeme gelen özel harekatçı İbrahim Şahin (O dönemde Bostancı karakolunda polis memuru) Abisinin işkenceyle öldürülüp, bir binadan intihar görüntüsü verilerek atıldığına inan avukat Ahmet Cihan ise, hukuk mücadelesinin peşini bırakmadı ve bu ölümle ilgili başvurularda bulundu.

Kaynak: CNNtürk.com

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu