Güncel

“İsmail Bahçeci’yi Unutmayacağız”


İstanbul:
Cumartesi Anneleri eylemlerinin 456. haftasında kayıp yakınları, Galatasaray Lisesi önünde eylemdeydi. Bu haftaki eylemde 1994 yılında  İstanbul’da kaybedilen İsmail Bahçeci’nin akıbetini soruldu.

Gerçekleşen oturma eyleminde ilk olarak sözü kayıp yakını İrfan Bilgin aldı. Bilgin AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in, “Bakanlarımız çocuklarını o halde gördüklerinde çok üzüldüler” şeklindeki konuşmasını hatırlatarak “Peki, bizim analarımızı bu halde gördüklerinde ne hissediyorlar” diye sordu.

Bu insanların kanına elini bulayanlar bu ülkede Başbakan, Emniyet Müdürü, Vali, Genel Kurmay Başkanı oldu” diyerek tepki gösteren Bilgin’in ardından ise şair Mehmet Özer İsmail Bahçeci’nin kaleme aldığı “Mavi ve Beyaz” şiirini okudu.

Daha sonra ise İsmail Bahçeci’nin kardeşi Umut Bahçeci konuştu. Yolsuzluk operasyonuna değinen Bahçeci ““Abim çalmadı, abim rüşvet yemedi, abimin gemicikleri hiç olmadı” dedi. Bahçeci’nin  “Burada tertemiz olan halkımızdır. Buradaki annelerimizdir, onlara destek verenlerdir” sözleriyle konuşmasının bitirmesinin ardından ise İsmail Bahçeci’nin Marmara Üniversitesi’ndeki dönem arkadaşlarından birisi söz alarak adalet beklediklerinin altını çizdi.

Haftanın açıklamasını ise Kıvanç Sert okudu.

Açıklamada; devletin 90’lı yıllarda işlettiği teröre değinen Sert; devletin yaşananları ört pas etmeye çalıştığını savundu.

İsmail Bahçecvi’nin gençlik mücadelesi içerisinde aktif olduğunun ve daha öncede defalarca gözaltına alınarak tehtit edildiğinin anlatıldığı açıklamada “Arayışımız yıllara yenik düşmeyecek; İsmail’i unutmayacağız, cezasızlık zırhıyla koruduğunuz faillerinin peşini bırakmayacağız” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu