GüncelManşet

Sınır Kapıları El Değiştiriyor!

H.Merkezi: Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin görevi bırakma kararının ardından bölgenin sınırlarında önemli gelişmeler yaşanıyor.

Reuters ajansı, ‘Türk ve Irak askerlerinin Habur sınır kapısına gitmekte olduğunu, Irak güçlerinin sınırın Irak tarafında kontrolü almasının beklendiğini’ duyurdu. Ajansa konuşan bir Iraklı gümrük yetkilisiyse, bugüne dek peşmerge kontrolünde bulunan Halil İbrahim Kapısı’nın kontrolünü Iraklı yetkililerin devraldığını söyledi.

Kürdistan Bölgesi Gümrükler Genel Müdürü Samal Abdurrahman ise Irak ordusunun Halil İbrahim Sınır Kapısı’na girdiği haberini yalanladı. Rûdaw’a konuşan Abdurrahman, “Böyle bir şey varsa ya da herhangi bir güç sınır bölgesine gelecekse doğrudan beni haberdar ederler” dedi.

Halil İbrahim Kapısı, Türkiye’nin kontrolünde bulunan Habur Kapısı’nın karşısında, Irak tarafında bulunuyor. Bu kapı, Türkiye ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki ana geçişi oluşturuyor.

 

Neler oluyor?

Irak Başbakanı Haydar Abadi tarafından cuma günü yapılan açıklamada, Kürdistan sınırlarına Irak güçlerinin de konuşlanması için taraflar arasında 24 saatlik ateşkes ilan edildiği duyurulmuştu. Bu açıklamaya göre, peşmergenin sınır kontrolünü tamamen devretmesi değil, Irak ordusu ile ortak kontrol kurulması bekleniyordu.

Yazılı açıklamada, “Abadi, federal güçler ile Peşmerge Güçleri arasındaki ortak teknik ekibin, Irak federal güçlerini tüm tartışmalı bölgeler, Fişhabur ve uluslararası sınırlara hiçbir çatışma yaşanmadan ve kan akmadan yerleştirmesini sağlaması için askeri güçlerinin ilerleyişini 24 saatliğine durdurma kararı aldı” denilmişti.

 

fişaburRojava sınırı Irak Ordusuna mı geçiyor?

Öte yandan Irak ordusu yaptığı bir açıklama ile, askeri bir heyetin Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Suriye arasındaki sınır geçişini kontrol altına almaya hazırlandığını duyurdu. Söz konusu sınırın Suriye tarafı, PYD’nin kontrolünde bulunuyor.

Açıklamada, Irak Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi liderliğindeki askeri bir heyetin Irak-Türkiye-Suriye sınırındaki ‘Fişabur üçgenini ziyaret etmekte olduğu’ dile getirildi.

Açıklamada, ziyaretin amacının ‘uluslararası sınırı kontrol etmek olduğu’ ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, Halil İbrahim ve Fişabur sınır kapılarında kontrol sağlanacağı ifade edildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu