Kadın

Sınırlara ve kadın katliamlarına son!

 

Mersin: Şırnak’ ın Cizre ilçesine bağlı Kuştepe Köyü yakınlarında Türk askerinin açtığı ateş sonucu Saada Derwish’ in katledilmesi Mersin’de protesto edildi.

Mersin Kadın Platformu’nun çağrıcısı olduğu yürüyüş için istasyon önünde toplanıldı. “Sınırlara ve kadın katliamlarına son!” diyen kadınlar yolu trafiğe kapatarak Özgür Çocuk Parkı’na kadar yürüdü.

Aralarında YDG’li kadınlarında bulunduğu eylemde “Rojava’lı kadınlar yalnız değildir”, “Jin Jiyan Azadi”, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Yasta değil isyandayız” sloganları sıklıkla atıldı.

Parkın önünde duran kadınlar Rojava’da katledilen tüm kadınlar için saygı duruşu gerçekleştirildi.

Özgür Çocuk Parkı önünde Kürtçe ve Türkçe basın açıklaması yapıldı. Türkçe basın açıklamasını Elif Tuna Şahin okudu. Şahin yaptığı açıklamada Saada Derwish’ in yaralı halde saatlerce hasteneye götürülmeyerek ölüme mahkum edildiğine değinerek AKP politikalarına karşı sessiz kalınmaması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Şahin okuduğu basın açıklamasında: “Yaşanan can kayıpları ve katledilen kadınlar ve çocuklar karşısında duruşumuz, mücadelemiz gün gün büyüyecektir. Biz kadınlar sınır tanımadığımızı ve sınırları yıkacağımızı, bugünden yarına özgürlük ve mücadeleruhumuzla dimdik sınırlara yürüyeceğimizi buradan haykırıyor ve buradan bütün kesimleri bu konuda seslerinin yükseltmeye çağırıyoruz.” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından kadınlar eylemi sonlandırdı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu