GüncelManşet

Kobanê’de şiddetli çatışmalar devam ediyor

Riha/Pirsûs: Muhabirlerimiz Kobanê sınırından bildiriyor.

11. gününü geride bırakan saldırılar karşısında Kobanê halkı ve YPG direnişi sürüyor.T.Kürdistan’ında bulunan Çengelli Alizer Köyü dün geceden beri Kobanê’de yaşanan şiddetli çatışmalara tanık oldu. Yaşanan şiddetli çatışmalar devam ederken sabah saatlerinde ise Alizer köyünde yaşayan vatandaşlar 1 km’lik bir insan zinciri oluşturdu.

Öğlen saatlerinde ise çatışmaların şiddetlenmesi ve IŞİD’in Kobanê’ye yaklaştı iddialarıyla birlikte köyde bulunanlar otobüslere binerek Mürşitpınar Sınır kapısına geçmek için harekât ettiler.

Aralarında YDG’lilerinde bulunduğu kitle sloganlarla Mürşitpınar sınır kapısına geldiler. Burada bir basın açıklaması yapan kitle ile asker arasında yapılan görüşmelerden sonra kitlenin onar kişilik gruplar halinde Kobanê’ye geçişi başladı. Çatışmalar sırasında şehşt düşen YPG’lilerin aileleride cenazelerini defnetmek üzere sınırı geçti. Kitleyi burada YPG güçleri karşıladı.

Öte yandan IŞİD çeteleri, top ve mermilerle Suruç’un Siwêdê köyündeki sınır hattında bulunan direniş nöbetlerindeki halkı vurmaya başladı. Kobanê’nin batısındaki Siftek köyüne tank ve havanlar ile saldıran IŞİD çetesi, top ve mermiler ile Suruç’a bağlı Siwêdê ve Mirana köylerini vuruyor. Mirana köyünün arazisine düşen top nedeniyle dumanlar yükselirken, askerlerin hiçbir karşılık vermediği gözlendi. 

Kobane sınırından geçişler sürüyor. Sınırdan geçişlere izin verilmesiyle birlikte bini aşkın kişinin Kobanê’ye geçtiği görüldü.Şu an kitle Kobanê tarafında. Kitleyi YPG’liler karşılıyor. Çok büyük bir coşku var.Kitle YPG’lilerl sohbet ediyor alkışlıyor zılgıt çekip slogan atıyor.Kitleyi YPGli kadınlar karşılıyor. Sınırın T.C tarafı boşalmış durumda. Hemen herkes Kobanê tarafına geçmiş durumda.  

Saat 16.30 itibariyle geçişlerin olduğu yere askerler saldırdı, alanda gaz bombası kullanıldığı gözlendi

 

Sınırın iki yakasında direniş

17.00

Mürşit pınar sınır kapısından girerek Kobanê’ye giren aralarında YDG’liler ve Özgür Gelecek muhabirinin de olduğu kitlenin geri dönüşünü engelleyen T.C sınır kapısını kapatmıştı.

Kitlenin tepki göstermesi ve direnişe geçesi üzerine asker sınırın her iki yakasında saldırdı. Mayınlı arazide mahsur kalan kitleye asker saldırısı sürüyor.

Şu anda kit,le çatışıp sınırı aştı. YPG’lilerin kitleyle yaptığı sohbetlerde “geri dönün IŞİD’e destek gelmesini engelleyin” dediği öğrenildi. 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu