Kadın

“Sokaklarda haklarımız konusunda ısrar etmek için bir araya geliyoruz”

H.Merkezi: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için dünyanın dört bir yanında eylemler devam ediyor.

“Beyaz Çarşamba” eylemleri ile kadınların direniş tarihine not düşen İranlı kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için yayımladıkları açıklamada, özgürlük, adalet ve eşitlik talebiyle İran Çalışma Bakanlığı önüne çağrı yaptılar.

İranlı kadınların açıklamasında, 8 Mart yaklaştığını belirterek, kadınların dünyanın dört bir yanında daha insani koşullar için ve adaletsizliğe karşı mücadele ettiği gün olduğunu dile getirerek, “Geçmişteki başarılarına rağmen bu mücadele, eşitliğe erişebilene kadar hala uzun bir yol sarf etmesi gerekiyor” dedi.

Açıklamada, “Son yıllarda, sermaye sisteminin krizini her zamankinden daha fazla taşımak zorunda kalan kadınların omuzlarıdır. Kadınların hayatlarının her zamankinden daha zor olduğuna şahit oluyoruz. İktidarı ve sermayeyi kontrol edenler, kadınların sömürülmesini artırarak krizlerini atlatmaya çalışıyorlar, ama ablalarımız dünyanın her yerinde kızgın bir şekilde ayağa kalkıp her fırsatta protestolarını haykırdılar.

Yıllardır İranlı kadınlar farklı ayrımcılık ve eşitsizlikler ile zincirlenmektedir. Evlilik, boşanma, miras vb. haksız yasalar kadınları bir tür ikinci sınıf vatandaş haline getirdiler. Kadınların aile içi şiddet ve sokak tacizlerine karşı yasal korumaları yoktur. Bedenlerine olan hakları her türlü bahanelerle göz ardı edilmiştir; bazen başörtüsü giymek zorunluluğuyla, bazen de kontrasepsiyon ve doğum kontrolüne serbest erişimin sınırlandırılması ve yasaklanması ile” dedi.

Açıklamada, İran kadın mücadelesinin tarihi, adaletsizliği ve eşitsizliği sessizce kabul etmediklerini gösterdiğini dile getirilerek, kadınlar sadece kişisel hayatlarını geliştirmekle kalmıyorlar, aynı zamanda organize olmak ve birlikte mücadele etmek için her fırsatı da ele geçirdikleri ifade edildi.

“8 Mart 11’de Çalışma Bakanlığı önündeyiz”

Açıklama şu şekilde sona erdi;

Kadınların ataerkil, kapitalist ve diğer hükümdarlıklardan kurtulmalarına giden yol uzun. Bu nedenle, İran’da kadın hakları eylemcilerinin bir araya gelmesi, sokaklarda haklarımız konusunda ısrar etmek, eşitsizliğe, adaletsizliğe ve özellikle İran işçi piyasasında kadınların olumsuz durumuna olan itirazımızı dile getirmek ve protesto etmek ve için bir kez daha bir araya gelmekteyiz.

Biz, eşitlikten yana olan kadınlar ve erkekler, daha adil bir dünya için çaba gösteren tüm işçileri, öğretmenleri, hemşireleri, anaokulu öğretmenlerini, emeklileri, öğrencileri, ev kadınlarını ve sosyal hareketler eylemcilerini 8 Mart 2018 Perşembe günü saat 11’den 12’ye kadar Çalışma Bakanlığı önüne çağırıyoruz”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu