Güncel

“Sokakta halkın kongresi kurulmuştur!”

Mersin: Bugün (18 Aralık 2013) Mersin’de Mersin Nükleer Karşıtı Platform Bileşenleri basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına başlanmadan önce Şami Işıksever bir konuşma yaptı.

Şami Işıksever; “Ülkemizin nasıl yabancı şirketlere peş peş çektiğini görmekteyiz. Bizler yedi iklimi yaşayan bir toprak parçası üzerinde yaşamaktayız. Güneşin rüzgarın çok bol olduğu bir ülke bize kısmet olmuştur. Ama ne yazık ki gözü dönmüş kirli çıkan çevreleri bu güzelim ülkeyi bize cehenneme çevirmektedirler” dedi. Işıksever; yeni doğacak olan nesilin, radyasyondan dolayı Karadeniz ‘de bugün acısının yaşandığı gibi sağlıksız doğacaklarını ve büyüyeceklerini vurgularken “Bizler yeni nesil olarak gelecekteki bu sorunumuzu üstlenmeliyiz” diye cümlesine devam etti. “Onun için de Nükleer Santrali istemiyoruz ve bunun içinde direncimizi daha da büyütmek gibi görevle karşı karşıyayız. Görevimize çağrı yaparken dini, ırkı, dili, mezhebi ne olursa olsun bu ülke topraklarında yaşayan bütün insanları büyük bir felakete karşı kenetlemesini istiyor ve arzuluyoruz.Ve son olarak bu umudumuzu hiç yitirmedik ve yitirmemeye de devam ediyoruz. Buraya katılan dostlarında ben bugün neler yaptım gibi soruları kendisine sorarak bu çemberi büyütmesi gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

IMG 5382Konuşmanın ardından “Nükleere inat yaşasın hayat”, “Susma haykır Nükleere hayır”, “Nükleere hayır”, “Radyasyona hayır” gibi sloganlar atıldıktan sonra Mersin Nükleer Karşıtı Platform Bileşenleri basına ve kamuoyuna seslendi.

Kitle adına okunan basın metninde; Tüm Dünya’da giderek vazgeçilen Nükleer Santrallerin yapımı, Mersin halkının büyük çoğunluğunu itirazlarına rağmen mevcut yasalarımız ihlal edilerek yapımı halka dayatılmakta, Nükleer Santraller halka şirin gösterilmeye çalışılmaktadır. Bunun son örneği Akkuyu Nükleer Santralinin yapımcı şirketi NGS A.Ş ile onun en büyük hissedarı Rus Rosaton şirketinin sponsorluğun da 14-16 aralık 2013 tarihinde Mersin’de düzenlenen sözde bilimsel “Doğu Akdeniz’de Enerji Güvenliği Kongresi” olmuştur. Mersin demokratik tepkiler üzerine Toros Üniversitesi 13 Aralık 2013 tarihin de kongreden toplumsal olarak çekildiğini açıklamıştır. Sözlerine devam ederken Nükleer Santral Karşı Akademisyen ve kurumların davet edilmediği ve Nükleer firmalarının sponsor olduğu sözde kongre bilimsellik ve katılım açısından fiyasko ile sonuçlanmıştır. Mersin halkının ve onun yerel yönetim temsilcilerinden Mersin Devlet bürokrasisinden hiçbir kişi ve kurumun katılmadığı bir sözde kongrenin ÇED sürecine yönelik psikoloji ve finansal manipülasyon çabasından öteye geçmemiştir. Halkın ve Nükleer karşıtının kapalı sözde kongreye karşı nükleer karşıtı platform ise halkın bilim insanları ile SOKAKTA HALKIN KONGRESİNİ KURMUŞTUR. Mersin halkının tepkilere uyarılarına rağmen, sözde kongreden çekilmeyerek toplumsal inandırıcılığını ve saygınlığını aşındıran Hacettepe Üniversite yönetimi ve yetkilerini kınıyoruz. Bilimsel ve etik olmayan sözde kongreyi ve sonuçlarını, Mersin halkının asla kabul etmediğini tüm Dünya’ya ilan ediyor, tarihi not olarak düşüyoruz dedi. Sözlerine devam ederken Akkuyu NGS son zamanlarda Nükleer Karşıtı mücadeleyi kırmak ve kendi reklamlarını yapmak adına Mersin’den bazı gazetecileri, bilim insanlarını ve iş adamlarını Rusya’ya kendi sponsorluklarında geiye götürmektedir dedi. Son olarak geziye katılan insanların bir kısmının yaptığı beyanlar gerçek dışıdır ve bilimsel değildir, halkı yanlış bilgilendiren iş adamlarını, basın mensuplarını ve özellikle bilim insanlarını kınıyoruz diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Şirket, halkı kandırıyor!

IMG 5402Eylem esnasında Nükleer Santral projesini yürüten şirket NGS A.Ş yetkilisi Faruk Özel basınla görüşerek halkın yanlı bildiğini nükleer karşıtı platformun gerçekleri çarpıttığını dile getirdi. Nülerin aslında iyi bir şey olduğunu söyleyen Faruk Özel Nükleer Karşıtlarının sürekli kendi bürolarının önünde eylem yapmalarından çok rahatsız olduğunu söyledi. buradan da görüyoruz ki santrali yapacak şirket, NKP’nin söylediği yöntemi denemeye devam ediyor; Yani basın mensuplarını çağırarak Nükleer Enerji konusunda gerçek dışı bilgiler veriyor. Yine şirket yetkilisinin eylemlerden rahatsız olması da Nükleer karşıtı haklı mücadelenin amacına ulaşmaya başladığını gösteriyor.


(Fotoğraftaki kişi, nükleer enerjinin faydalı olduğunu savunan NGS A.Ş. yöneticisi Faruk Özel)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu