Emek

Sol Sendikal Mücadele Ağı’ndan Greif dayanışması

H. Merkezi: Frankfurt Sol Sendikal Mücadele Ağı, İstanbul‘daki Greif emekçilerinin mücadelesiyle dayanışma mesajı yayınladı.

İşçilerin yaşadığı problemlerden AKP’yi sorumlu tutan Sol Sendikal Mücadele Ağı Çalışma Komisyonu tarafından hazırlanan mesaj şöyle:

“Uluslararası basından ve birlikte çalıştığımız ATİF’li arkadaşlardan öğrendik ki, Greif İşçilerinin bağımsız direnişi 10 Nisan günü Türk polisinin yeni bir vahşi saldırına daha maruz kalmıştır. Bu anti-demokratik müdahaleyi ve hunhar saldırıyı kınıyor, Türk polisini ve AKP hükümetini sorumlu tutuyoruz.

Paketleme endüstrisinde üretim yapan Greif fabrikalarında 10. Şubattan beri bağımsız grev ve işgal eylemleriyle işçiler, tüm zorluklara rağmen meşru direnişlerini sürdürmekteler. Direnişteki emekçiler baştan beri, güvenlikli iş koşullarının yaratılması, daha yüksek ücret ödenmesi, sosyal hakların iyileştirilmesi ve kiralık işçilerin sözleşmeli işe alınması gibi oldukça gerçekçi ve makul talepler öne sürüyorlardı.

İşveren ve AKP hükümeti ta başından beri bütün imkânlarını kullanarak direnişi kazanımsız bitirmek istiyorlardı. Toplu sözleşme görüşmeleri kararlara ve arabuluculuk görüşmelerindeki konuşulanlara bile sadık kalınmadılar. Ayrıca sendika yönetimi tarafından da işçiler yalnız bırakıldı. Bu nedenle, işçiler, ileri sürdükleri taleplerini kazanmak uğruna meşru direnişi seçmek durumundaydılar.

Ancak işçilerin bu bağımsız grevi örgütlemeleri ve meşru işyeri işgali hakkını kullanmaları başta işverenin, AKP hükümetinin ve uzlaşmacı sendika yönetiminin planlarına uymamıştı. İşte bu nedenledir ki, Greif işçilerinin direnişi zoraki bastırıldı, 91 emekçi tutuklandı, tartaklandı ve kötü muameleye maruz kaldılar.

Biz de, Almanya’da çeşitli sendikalarda mücadele sürdüren muhalif Sol Sendikal Mücadele Ağı Yönetici-Çalışma Komisyonu olarak, Türk polisinin işyerini derhal terk etmesini, tutsak alınan işçilerin ve sendikacıların derhal serbest bırakılmasını ve ön önemlisi direnişteki işçilerin meşru taleplerinin derhal yerine getirilmesini istiyoruz.

Ayrıca bütün uluslararası örgütleri ve sendikaları Greif işçileriyle dayanışmayı yükseltmeye çağırıyoruz!

Yaşasın Greif İşçileriyle Enternasyonal Dayanışma!

Frankfurt,12. Nisan 2014”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu