Güncel

Soma için insan zinciri

 

Ankara: Soma katliamını unutturmamak için bugün Ankara Dayanışması’nın çağrısıyla bir insan zinciri oluşturularak sessiz protesto eylemi gerçekleştirildi.

Olgunlar Sokak’ta bulunan Madenciler anıtından başlayan insan zinciri Atatürk Bulvarı ve Ziya Gökalp Caddesi’nden ilerleyerek Güvenpark’a ulaştı. İnsan zincirinde insanlar “Soma’nın katili AKP”, “İş kazası değil, katliam” ve “Uğur Kurt ölümsüzdür” yazılı sloganların harflerini taşıdı. Ayrıca çok sayıda katılımcı işçi baretleri taktı.

 

Baretlerle “Soma” yazıldı

Güvenpark’a varılmasıyla burada uzun bir süre eylem alkışlandı. Ardından merdivenlerin olduğu bölgede harf taşıyanlar düzenli bir şekilde dizildi ve yere eylem sırasında kullanılan işçi baretlerinden “Soma” yazıldı.

Sessiz protesto eylemine oturma eylemi yapılarak devam edildi. Oturma eyleminden sonra Gezi İsyanı’nda, Soma’da ve Okmeydanı’nda şehit düşenlerin isimleri sayılarak “yaşıyor” diye haykırıldı. “Katil devlet hesap verecek”, “Soma’nın katili AKP” sloganlarıyla eylem sonlandırıldı. Yapılan eyleme Partizan ve YDG’liler de katıldı.

Eylem sonunda Alevi kurumlarının 25 Mayıs Pazar günü Güvenpark’ta gerçekleştireceği eylemin ve Ethem Sarısülük’ün 26 Mayıs günü gerçekleştirilecek duruşmasının çağrısı yapıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu