GüncelManşet

Soma Maden İşçileri Ankara’ya Gidecek!

Soma: Maden faciasının ardından 2 gündür maden işçilerinin oturma eylemi yaptığı Soma’da işçiler alana gelen Maden-İş yöneticilerini yuhaladı. Sendikanın sorunlarını çözmediğini ve patrona çalıştığını belirten işçiler 10 kişilik heyet kurarak Ankara’ya gidecekler.

Madencilerin sürdürdüğü oturma eyleminin de talepleri içerisinde olan Sendika’nın alana gelmesi talebi üzerine Maden-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Hasan Hüseyin Yıldız, madenciler tarafından yuhalandı. Sendikanın “5 kişilik heyetle görüşme, 20 kişilik komisyonla toplantı” gibi taleplerinin reddeden madenciler, yönetimi komple istifaya çağırarak “Vicdanınız yerinde mi, İstifa edecek misiniz?” gibi soruları sendika yöneticilerine yönelttiler.

Madenciler, facianın yaşandığı Soma Kömür İşletmeleri’ndeki sendika temsilcisi olan Yasin Karatay’ı da yuhalayarak alandan kovdu.

 

Madencinin Ankara’sı bu meydan

Daha sonra ise madencilerin oturduğu alana Soma kaymakamı gelerek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile görüştüğünü ve randevu ayarladığını belirterek işçilerin 10 kişilik heyet belirlemesini talep etti. Bunun üzerine aralarında seçim yapan işçiler, taleplerini de netleştirerek heyet çıkarttılar.

Bazı işçiler ise “hep ayaklarına gidecek değiliz ya. Ankara gelsin benim ayağıma”, “istediler, zorla mitinglere Manisa’ya götürdüler. Bu sefer onlar gelsin. Madencinin Ankara’sı bu meydan” diyerek tepki gösterdi.

Heyet bu akşam yola çıkarken, madenciler ise bekleyişlerini sürdüreceklerini belirtti.

soma ankara gidece 2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu