GüncelManşet

Soma Soruşturmasında 3 tutuklama!

Soma: Soma’daki maden faciası sonrasında HSYK tarafından görevlendirilen28 savcının koordinasyonundan sorumlu kıdemli Cumhuriyet Savcısı Bekir Şahiner, bir basın toplantısı düzenleyerek bu gün gerçekleştirilen gözaltılar ile ilgili olarak aktarımda bulundu.

Adliye bahçesinde gerçekleşen basın toplantısında konuşan Şahiner, soruşturma sürecine değinerek 28 savcının yetkilerinin kaldırıldığını ve gelinen aşamda soruşturmayı Soma’da görevli 3 Cumhuriyet Savcısına ek olarak Akhisar’dan görevlenidirilen 2 savcıyla birlikte yürüeceklerini belirtti.

Savcılığın bilirkili heyetiyle beraber maden içinde araştırma gerçekleştirdiğine değinen savcı, bilirkişi ön raporuna göre;olayın trafo patlaması sonucu gerçekleşmediğini, kömürün oksitlkenmesi sonucu ısındığını, ısı uzaklaştırılmadığı için de yanma olduğunu ve yanan kömürün çöktüğünü belirtti.

Yapılan operasyona dair isim açıklamayan savcı Şahiner, içlerinde Maden Ocapı Teknik Nezaretçisi, Yürütme Kurulu Başkanı, İşletme Müdürü, İş Saha Sahibi, İş Güvenliği Baş Mühendisleri, İşletme müdürünün de olduğu 25 kişinin gözaltına alındığını belirterek 3 şüphelinin tutuklandığını, iki şüphelinin mahkemeden ve 3 şüphelinin de savcılıktan serbest bırakıldığını belirtti.

Savcılık açıklamada isim vermezken,  işletme müdürü Akın Çelik ile maden mühendisleri Yalçın Erdoğan ve Ertan Ersoy’un tutuklandığı öğrenildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu