GüncelManşet

Soma’da ki direniş Maden-İş’te istifa getirdi

 

H.Merkezi:  Manisa’nın Soma madeninde 301 işçinin yaşamını yitirdiği katliamın ardından, çalışma şartlarının düzeltilmesi ve madenlerde iş güvenliğinin alınması için eylem yapan işçiler, bu kez de işyerlerinde örgütlü olan Türkiye Maden- İş Sendikası yönetiminin istifası etmesi için Soma kaymakamlık binası önünde eylem yaptı.

Katliamın ardından 14 gün geçti ve Soma patronu Can Gürcan, “En çok biz mağduruz, bütün semayemizi o madene harcadık” diye ifade verdi. Resmi açıklamalara göre 301 işçinin katledilemesinde patronların “mağduriyet“leri, iktidar, mahkeme ve sermaye üçgeninde kanıtlandığında muhtemelen bir kaç seneye “AK”lanacaklar.

Çalışma şartlarının düzeltilmesi ve madenlerde iş güvenliğinin alınması için bölgedeki işçiler sessiz oturma eylemine başladı ve madenlere giren işçi sayısı her gün biraz daha azalıyor. Mayısın 13’ünde bakanlarla görüşmeye giden maden işçileri söz alarak geri döndü ama çalışma koşullarının düzeltilmesine yönelik hiçbir adım atılmadı.

Sendikaların yaşanan katliamı hala bir “talihsiz kaza” olarak nitelendirmesi ve “suçumuz varsa bunu ilerleyen günlerde değerlendireceğiz” açıklamaları işçileri daha fazla öfkelendirdi. Sendikadan toptan istifa kararı alan işçiler sendika binasının önüne gitti. Polisin “korumaya” aldığı sendika binası önünde bir süre ayrılmayan işçiler, yeniden kaymakamlık binası önüne gitti.

Türkiye Maden İş Ege Şube Başkanı Tamer Küçükgencay kaymakamlık binasının önündeki meydana gelerek işçilere görevinden istifa ettiğini açıkladı ancak bu açıklama işçilerin tepkisini dindirmeye yetmedi.  Öfkeli işçiler Türkiye Maden İş Sendikası Ege Bölge Başkanlığı yönetim kurulunun istifa etmesini isteyerek, yeniden sendika binasına doğru yürüyüşe geçti. Polis bölgede yoğun “güvenlik” uyguluyor.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu