Güncel

Soma’da yaşananlar kaza değil cinayettir

 

13 Mayıs günü öğleden sonra Soma’da yaşanan işçi katliamı için, bugün (15 Mayıs) Partizan’ın da içerisinde yer aldığı devrimci, demokrat kurumların çağrısıyla kitle “İş kazası değil cinayet” pankartı arkasında  Dereboyu Taşköprü’de akşam saat 19.00’da  bir araya geldi. Bir süre kitle, toplanma alanında sloganlar atarak bekleyişini sürdürdükten sonra çarşı meydanına doğru sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. 

Kitle yürüyüş boyunca “Maden işçisi yalnız değildir“, “Yaşasın sınıf dayanışması” ,”İş kazası değil katliam“, “Soma’nın hesabı sorulacak” vb sloganlar eşliğinde çarşı meydanında bulunan AVM önüne geldi. AVM önünde belli bir süre sloganlar atarak bekleyişini sürdüren kitle adına Eğitim-Sen Hukuk Sekreteri Naci Aksu basın açıklaması yaptı. 

Aksu ” Sözlerimize bugüne kadar iş cinayetlerinde kaybettiğimiz tüm insanlarımızı saygıyla anarak, acılı ailelerine tekrar başsağlığı ve sabır dileyerek başlamak istiyoruz. İş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa’da birinci sırada olan, Resmi rakamlara göre yılda ortalama binden fazla çalışanın hayatını kaybettiği, 2002 yılında 350 bin taşeron istihdamın edildiği, 1 milyona yakın çocuğun işçilik yapmak zorunda bırakıldığı, Sadece 2013 yılı içinde en az 89 çocuk işçinin hayatını kaybettiği, Gerekli önlemler alınmadığı için grizu patlamasında hayatını kaybeden maden işçileri için hükümetin en tepesindeki ismin “ölüm bu mesleğin kaderinde var” dedi.

Yine 30 maden işçisinin hayatına mal olan bir başka facia hakkında dönemin Çalışma Bakanı’nın “fiziki olarak güzel öldüler” gibi yakışıksız ifadeler kullanabildiği, geçtiğimiz yılın başında Zonguldak Kozlu’da 8 madencinin öldüğü facia hakkında işverenin hayatını kaybeden her işçi için 3 bin TL bedel ödemesini öneren raporun altına imza atan Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu’nun olduğu, Soma’da trafo patlaması nedeniyle meydana gelen maden ocağı kazasında yüzlerce işçi hayatını kaybederken, onlarcası yaralanmış ve yüzlercesi de madende mahsur kaldığını belirterek sözlerini “Maden Kazalarında Ölüm Kader Değildir”  şeklinde sonlandırdı. Daha sonra kitle sloganlar eşliğinde 15 dakika oturma eylemi gerçekleştirerek eylem sonlandırıldı.

                                                                                           Gemlik Partizan

{youtube} http://www.youtube.com/watch?v=s6a8aXDxQ7E&feature=youtu.be {/youtube}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu