Emek

Soma’daki “Facia”nın sebebi Taşeron”kaldırılmalı!

 

H. Merkezi: Deriteks Tuzla Temsilciler Kurulu Soma’da yaşanan facianın sorumluların Soma patronu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve hükümet olduğunu ifade eden  ve yaşamını yitiren madencileri kaybetmenin üzüntüsünü yaşıldıklarını belirten ve geride kalan ailelerine ise sabır ve başsağlığı dilediği bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Soma’da maden ocağında kömürün maliyetini 140 dolardan 23.8 dolara düşürmekle övünen ve bunu “özel sektörün çalışma tarzı” olarak açıklayan Soma Holding’in patronu yaşanan katliamdan sorumludur. En iyi güvenlik şartlarını sağlıyoruz diye övünen maden firması maden içinde kaç işçinin çalıştığını bile saatlerce belirleyememiştir. Özel sektörün çalışma tarzının ne olduğunu bizler çok iyi biliyoruz. Maliyetleri ucuzlatılmakla övünen firmanın işçi sağlığı ve güvenliğini de bir maliyet unsuru olarak ele aldığı apaçık ortada. Bu 23,8 dolara inen maliyette işçi sağlığı ve güveliğinin olmadığını yaşanan katliamla ortaya çıktı.” ifadelerine yer verirken,  “Katliam Sadece Teknik Bir Sorunla Açıklanamaz. Bu Katliam Uyulana gelen Özelleştirme Politikaları Ve Taşeron Çalışmanın Bir Sonucudur!” dendi.

Taşeron çalışmanın, İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi raporlarına göre 2012 yılında en az 878 işçi, 2013 yılında ise en az 1235 işçi yaşamını yitirmesine ve 2014 Nisan ayında 115 işçi, bu yılın ilk dört ayında ise en az 396 işçi yaşamına mal olduğuna dikkat çekildi. Korkunç bilançonun sadece alınmayan tedbirlerle açıklanamayacağına ve bu tablonun asıl mimarı çalışma koşullarını alabildiğine güvencesizleştiren, taşeron çalışmanın önünü açan uygulamalar olduğuna değinildi.

Açıklamada, “Taşeron çalışmada şu anda yasa dışı olan ancak hükümetin hazırladığı taslakta yasadışını yasa içine alacak düzenleme meclis gündemine getirilmek istenmektedir. Taşeronlaşmanın ülkemizi getirdiği nokta budur ve meclis gündemine getirilmemelidir. Taşeron çalışma yasaklanmalı ve kaldırılmalıdır” ifadelerine yer verildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu